Ισπανία: Τεράστια νίκη για τη Βαγιαδολίδ

Με σημαντικότατο τρίποντο με 2-1 απέναντι στην Εσπανιόλ, έφτιαξε διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη και καταδικάζει τους Καταλανούς. Μέτριο πρώτο ημίχρονο με την Εσπανιόλ να μένει με δέκα παίκτες από το 25′ και στη συνέχεια να καταστραφεί το ποδόσφαιρο. Στο δεύτερο μέρος η Βαγιαδολίδ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να πάρει τη νίκη και τα κατάφερε μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Το μόνο που κατάφερε η Εσπανιόλ ήταν να μειώσει με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Η Βαγιαδολίδ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 22′ με σουτ του Όσκαρ Πλάνο εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Ντιέγκο Λόπεθ. Τρία λεπτά αργότερα η Εσπανιόλ έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Νταβίντ Λόπεθ. Στο 32′ νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Ραούλ Γκαρθία να γυρίζει για τον Ουνάλ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα είχε και η Εσπανιόλ καλή στιγμή με κεφάλι του Καλέρι, μετά από σέντρα του Χάβι Λόπεθ, που απέκρουσε ο Μασίπ.

Η Βαγιαδολίδ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 51′ με σουτ του Ουνάλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που απέκρουσε ο Ντιέγκο Λόπεθ, όπως και ένα λεπτό αργότερα σε σουτ του Ραούλ Γκαρθία. Στο 77′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Σάντρο Ραμίρεθ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από σουτ του Ραούλ Γκαρθία και επέμβαση του Ντιέγκο Λόπεθ. Στο 84′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Μογιάνο να βγάζει ωριαία μπαλιά για τον Ουνάλ που πάτησε περιοχή και ενώ ανατράπηκε από τον Ντιέγκο Λόπεθ, ο Γκουαρντιόλα πήρε το ριμπάουντ κάνοντας από 2-0. Στις καθυστερήσεις η Εσπανιόλ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κίκο Ολίβας, με τον Εμπάρμπα ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-1.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Σαλισού, Καρνέρο, Χάβι Μογιάνο, Κίκο Ολίβας, Μίτσελ (64′ Σάντρο Ραμίρεθ), Oσκαρ Πλάνο (72′ Ερβίας), Αλκαράθ, Τόνι Βίγια (80′ Φέντε), Ουνάλ, Σέρχι Γκουαρντιόλα

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Καμπρέρα, Χάβι Λόπεθ, Ντιντάκ Βιλά, Μπερνάρντο, Μαρκ Ρόκα (85′ Ιτουράσπε), Νταβίντ Λόπεθ, Γου Λέι (85′ Φακούντο Φερέιρα), Εμπάρμπα, Νταρντέρ, Καλέρι (70′ Πεδρόσα)