Ισπανία: Την πάτησε από τη Θέλτα η Ρεάλ (στιγμιότυπα)

Γκέλα ολκής για τη Ρεάλ, που κόλλησε στο 2-2 μέσα στη Μαδρίτη με τη Θέλτα και πλέον η Μπαρτσελόνα την πλησίασε στον ένα βαθμό.

Η Θέλτα πάγωσε το Μπερναμπέου μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Άσπας να βρίσκει κάθετα τον Σμολόβ και τον Ρώσο να πλασάρει για το 1-0. Στο 17’ το σουτ του Κασεμίρο, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπλάνκο, ενώ λίγο άουτ έφυγαν και τα σουτ των Ράμος και Μαρσέλο στο 37’ και στο 39’ αντίστοιχα. Μάλιστα στο 41’ ο Αζάρ έκανε το γύρισμα και ο Μπέιλ από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 44ο λεπτό ο Αϊντού έπιασε τη γυριστή κεφαλιά αλλά ο Κουρτουά έσωσε εντυπωσιακά.

Στο 50’ ακυρώθηκε γκολ του Ράμος ενώ στο 52’ ο Μαρσέλο σέντραρε από αριστερά και ο Κρόος με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 1-1.

Στο 60’ το νέο σουτ του Κρόος πέρασε λίγο έξω και στο 64’ η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι και ο Ράμοςέκανε το 2-1 από τα 11 μέτρα. Ωστόσο στο 85’ ο Ντένις έβγαλε φοβερή κάθετη στον Μίνα, που από κοντά πλάσαρε για το 2-2.

Στο 89’ το σουτ Μπενζεμά πέρασε λίγο έξω.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Μαρσέλο, Βαράν, Κασεμίρο, Καρβαχάλ, Βαλβέρδε, Μπενζεμά, Κρόος (81’ Μόντριτς), Μπέιλ (84’ Μεντί), Αζάρ (74’ Βινίσιους).

ΘΕΛΤΑ: Μπάνκο, Κέβιν Βάσκεθ (55’ Σίστο), Αραούχο, Μουρίγιο, Αϊντού, Ολάθα, Γιοκουσλού (83’ Μίνα), Ραφίνια, Μπράνταριτς, Σμολόβ (71’ Ντένις Σουάρεθ), Άσπας