Ισπανία: Βαθμό στο 90+1′ η Σεβίλλη

Τα Χριστούγεννα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα στη Σεβίλλη. Θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα. Οι “νερβιονένσες” έφυγαν με το βαθμό (1-1) από το “Μπουτάρκε” στην αναμέτρηση με τη Λεγανές για τη 17η αγωνιστική της ισπανικής Liga.

Έτσι η ομάδα της Ανδαλουσίας έμεινα στο -5 από την κορυφή – όπου βρίσκεται η Μπαρτσελόνα – και στην τρίτη θέση – στη δεύτερη είναι πλέον μόνη η Ατλέτικο. Οι “πεπινέρος” με βασικό τον Δημήτρη Σιόβα άνοιξαν το σκορ μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς με τον Βέσγα.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους “νερβιονένσες”, όταν ο Φραν Βάθκεθ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου. Γυρίζουν όμως με το βαθμό στη Νερβιόν, καθώς ο Μπεν Γεντέ νίκησε τον Κουέγιαρ μέσα στην ομίχλη στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου.