Ισπανία: «Ξέρανε» και βυθίζει τη Λας Πάλμας η Σεβίλλη

Η νίκη επί της Μάλαγα και η εκτός έδρας ισοπαλία με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, είχαν φέρει αισιοδοξία στη Λας Πάλμας, αλλά η Σεβίλλη την επανέφερε στην πραγματικότητα.

Η ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα που δείχνει να έχει αφήσει οριστικά πίσω της την «πεντάρα» από την Έιμπαρ, επικράτησε εκτός έδρας 2-1 και στέρησε από τους γηπεδούχους την ευκαιρία να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού, σε μια περίοδο μάλιστα που καλούνται να βρουν αγωνιστικές λύσεις, αφού ο ηγέτης της ομάδας, Βιέρα, αποχωρεί για Κίνα.

Το σκορ για την ομάδα της Ανδαλουσίας πέτυχε ο Μπεν Γεντέρ στο 35′ έπειτα από ασταθή επέμβαση του Τσιτσιτζόλα ενώ έπειτα από 5 λεπτά στο β’ ημίχρονο ο Σαράμπια έγραψε το 2-0, κλειδώνοντας το τρίποντο για τους Σεβιγιάνους, που ετοιμάζονται για το μεγάλο ματς κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τους «16» του Champions League.

Το μόνο που κατάφερε η Λας Πάλμας, η οποία όμως ήταν πολύ ανταγωνιστική.