Ιστορική νίκη

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Καρμιώτισσα, η οποία επικράτησε με 3-0 του Ερμή στο ΓΣΖ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα γκολ για την ομάδα του Λιάσου Λουκά πέτυχαν οι Βαττής, Αντάμοβιτς και Ταραλίδης. Η Καρμιώτισσα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και πήρε μια πανάξια νίκη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Ηλία Βαττή. Ο Μενογιάν εκτέλεσε το κόρνερ πλασαριστά, ο Βαττής έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής και νίκησε το Στυλιανού. Η μπάλα κόντραρε και σε αμυντικό του Ερμή.
Στο 41’ η Καρμιώτισσα «άγγιξε» το 2-0 όμως το σουτ που επιχείρησε ο Βαττής μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος.

Στο 52’ η Καρμιώτισσα πέτυχε και δεύτερο γκολ με ωραίο πλασέ του Αντάμοβιτς μέσα από την περιοχή μετά από ασιστ του Μανογιάν. Στο 89’ ο Ερμής είχε δοκάρι με τον Ντα Σίλβα.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 94ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταραλίδη μετά από χέρι που έκανε ο Αντωνίου μέσα στην περιοχή. Ο τελευταίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Καρμιώτισσα: Ντράγκοβιτς, Βοσκανιάν, Ταραλίδης, Βατς, Γουίλερ, Αντάμοβιτς, Αρότς, Μπόγιανετς, Ψάλιακας (88’ Κυριάκου), Όρτος (78’ Παπαδόπουλος), Μανογιάν.

Ερμής: Στυλιανού, Χριστόφ, Μαρτίνιουκ, Ντα σίλβα, Ντε Βρίσε, Χόι (25’ Γιαγκουδάκης (61’ Άλμπα)), Αντωνίου, Ντε Μέλο, Μαϊσουράτζε, Μπάουμαν (54’ Αλεξίου), Μπεγκά.
Κίτρινες: Αρότσα – Μπάουμαν, Μαϊσουράτζε
Κόκκινες: Αντωνίου.