Ιταλία: Αφεντικό της πόλης η Γιουβέντους(vid)

Οι πελατειακές σχέσεις της Γιουβέντους με την Τορίνο καλά κρατούν. Η «Μεγάλη Κυρία» διέλυσε με 4-1 την «Γκρανάτα» και καλπάζει για τον τίτλο, με την Τορίνο να έχει μία νίκη τα 20 τελευταία χρόνια κι αυτή το 2015! Ιστορικό ματς για τον Τζίτζι Μπουφόν που είναι πλέον ο παίκτης με τις πιο πολλές συμμετοχές στο Καμπιονάτο.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντιμπάλα πέρασε τον Λιάνκο και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0. Στο 11 οι «μπιανκονέρι» απείλησαν με κεφαλιά του Μπετανκούρ και στο 29′ ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Κριστιάνο βρήκε τον Κουαδράδο και αυτός με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Σιρίγκου. Η Τορίνο είχε φάση στο 32′ με τον Μπελότι να πλασάρει και τον Μπουφόν να διώχνει. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου όμως το “κανόνι” της Τόρο σκόραρε. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι (με τη βοήθεια του VAR) σε χέρι του Ντε Λιχτ. Ο Μπελότι το εκτέλεσε και έκανε το 2-1, παρότι ο Μπουφόν έπεσε σωστά.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και στο 50′ με τον Βέρντι αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η Γιούβε στη συνέχεια αντέδρασε και στο 61′ πέτυχε το 3-1 με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο (πρώτο του γκολ με φάουλ μετά από 81 ματς με τη Γιούβε).

Στο 67ο λεπτό ο Σιρίγκου έσωσε μετά από γύρισμα του Ντιμπάλα αλλά στο 87’ ο Κόστα σέντραρε από αριστερά και ο Ντζιντζί πέτυχε αυτογκόλ.

Στο 88ο λεπτό ο Κόστα έκανε το δυνατό σουτ με τον Σιρίγκου να βγάζει δύσκολα και τον Ίτσο να καθαρίζει τη φάση στη συνέχεια.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο, Ντανίλο, Πιάνιτς (5’ Ματουϊντί), Ραμπιό, Μπεντανκούρ, Ρονάλντο, Ντιμπάλα (80’ Ιγκουαΐν), Μπερναρντέσκι (55’ Ντόουγκλας Κόστα).

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ίτσο, Μπρέμερ (84’ Ντζιντζί), Λιάνκο, Λούκιτς, Ντε Σιλβέστρι (80’ Εντέρα), Μεϊτέ, Άινα (84’ Ανσάλντι), Μπερενγκέρ, Μπελότι, Βέρντι (68’ Μίλικο).