Ιταλία: Σίφουνας η Ρόμα

Ποιο ντέρμπι; Η Ρόμα έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στην πόλη, επικρατώντας 4-1 της Λάτσιο στο Ολίμπικο (η ομάδα του Μανωλά ήταν τυπικά φιλοξενούμενη) και δείχνει να… κλειδώνει την Τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Οι Τζιαλορόσι -με βασικό τον Κώστα Μανωλά που είχε πολύ καλή απόδοση- προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 15′, όταν ο Ντιν με πολύ ωραία σέντρα βρήκε τον Ελ Σαραουί στο ύψος του πέναλτι, με τον «φαραώ» να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες της Λάτσιο έδειξαν να… σοκάρονται από το γρήγορο τέρμα της Ρόμα και προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι προσπάθειές τους δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν αέρα δύο τερμάτων στο 64′, όταν ο Φλορέντσι έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι αλλά ο Τζέκο πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στη συνέχεια και είχαν δύο δοκάρια σε λίγα λεπτά με τον Κλόζε και τον Παρόλο, με τον δεύτερο να βάζει ξανά την ομάδα του στο 75′.

Ωστόσο, η απάντηση της Ρόμα ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα, με ωραίο διαγώνιο σουτ του Φλορέντσι, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Περότι με πλασέ έξω από την περιοχή. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, πάντως, η Λάτσιο έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Χεντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ήττα-σοκ υπέστη η Μίλαν, αφού παρότι προηγήθηκε μέσα στο Μπέργκαμο, έχασε με 2-1 από την Αταλάντα. Οι Ροσονέρι προηγήθηκαν 5′ με πέναλτι του Λουίς Αντριάνο αλλά οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ανατροπή με τέρματα των Πινίγια στο 44′ (τρομερό ανάποδο ψαλίδι) και Γκόμεζ στο 62′.

Η Φιορεντίνα έχασε σημαντικό έδαφος για την τρίτη θέση, ενώ εάν νικήσει και η Ίντερ αργότερα την Τορίνο, θα πέσει… πέμπτη, αφού έμεινε στο 1-1 με την Σαμπντόρια εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 24′ με τον Ίλισιτς αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με γκολ του Άλβαρες στο 39′.

Στα άλλα δύο ματς, η Κιέβο επικράτησε της Παλέρμο που βρίσκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Τζένοα διέλυσε με 4-0 τη Φροζινόνε.