Ιταλία: Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Ρώμης

Λάτσιο και Ρόμα έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπι της πόλης, με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν τέσσερα δοκάρια και τους φιλοξενούμενους άλλα δύο! Κάπως έτσι, η Λάτσιο έφτασε τους τέσσερις βαθμούς και η Ρόμα τους δύο, μετά το πέρας των δύο πρώτων αγωνιστικών.

Με… φόρα μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες με τους Λούκας και Τζανιόλο να βλέπουν τις προσπάθειές τους στο πρώτο πεντάλεπτο να σταματάνε στα δοκάρια. Ωστόσο, στο 17ο λεπτό ο Σάβιτς έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Κολάροφ από τα 11 βήματα έδωσε το προβάδισμα σητν Ρόμα!

Το γκολ αυτό ξύπνησε τη Λάτσιο, που πίεσε ασφυκτικά αλλά είδε ξανά την τύχη να της γυρνάει την πλάτη μιας και οι Κορέα και Ιμόμπιλε είχαν από ένα δοκάρι. Και ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν οι συμπαίκτες του το έκανε στο 58ο λεπτό ο Λουίς Αλμπέρτο για το 1-1. και παρότι οι τυπικά γηπεδούχοι πίεσαν ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, είδαν ένα ακόμη δοκάρι, το τέταρτό τους στο ματς με τον Παρόλο στις καθυστερήσεις, να τους στερεί το τρίποντο.