Ιταλία: H Ρόμα προηγήθηκε 3-0 στο Μπέργκαμο και δεν νίκησε

Η Ρόμα απέκτησε αβαντάζ τριών γκολ στο 40ο λεπτό αλλά η συγκλονιστική Αταλάντα ισοφάρισε σε 3-3 ενώ έχασε και πέναλτι! Εκτός έδρας θρίαμβοι για Φροζινόνε και ΣΠΑΛ κόντρα σε Μπολόνια και Πάρμα.

Βροχή τα γκολ στην Ιταλία από το μεσημέρι της Κυριακής μέχρι το απόγευμα αφού σε τέσσερα συνολικά παιχνίδια σημειώθηκαν 22 γκολ! Η αρχή έγινε με το νικηφόρο πέρασμα της Φιορεντίνα με 4-3 από την Βερόνα απέναντι στην Κιέβο, για να πάρει σειρά ένα σούπερ χορταστικό ματς στο Μπέργκαμο.

Η Ρόμα με πρωταγωνιστή τον Έντιν Τζέκο (δύο γκολ) προηγήθηκε 3-0 στο Μπέργκαμο στο 40′ όμως η Αταλάντα δεν πέταξε λευκή πετσέτα αλλά έφτασε σε τεράστια ημιανατροπή: αρχικά μείωσε σε 2-3 στο 59′, για να χάσει πέναλτι στο 70′ ο Ντουβάν Σαπάτα και ο ίδιος να εξιλεωθεί ένα λεπτό αργότερα γράφοντας το τελικό 3-3!

Εκπληκτικό ματς έλαβε χώρα και στο “Ταρντίνι” όπου η Πάρμα προηγήθηκε 2-0 στο 53′ αλλά υπέστη ήττα-σοκ με 3-2 από την ΣΠΑΛ που σκόραρε από το 70′ μέχρι το 87′, ενώ η Φροζινόνε επέστρεψε μετά από τρεις νίκες στις επιτυχίες διασύροντας με 4-0 εκτός έδρας την Μπολόνια.

Οι “ροσομπλού” έπαιζαν από το 13′ με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Ματιέλο ενώ μετά από το αποτέλεσμα αυτό ο Σιμόνε Ιντσάγκι δύσκολα θα συνεχίσει στον πάγκο τους.

Πρόγραμμα
Σάββατο 26 Ιανουαρίου

Σασουόλο – Κάλιαρι 3-0 (9′ Λοκατέλι, 45′ πεν. Μπαμπακάρ, 87′ Μάτρι)

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 4-0 (33′ πεν. 56′ πεν. Κουαλιαρέλα, 68′ Λινέτι, 78′ Γκαμπιαντίνι)

Μίλαν – Νάπολι 0-0

Κυριακή 27 Ιανουαρίου

Κιέβο – Φιορεντίνα 3-4 (38′ Στεπίνσκι, 60′ πεν. Πελισιέρ, 89′ Τζόρτζεβιτς / 4′ Μουριέλ, 26′ Μπενάσι, 79′ 86′ Κιέζα)

Αταλάντα – Ρόμα 3-3 (44′ Καστάν, 59′ Τολόι, 71′ Σαπάτα / 3′ 33′ Τζέκο, 40′ Ελ Σααραουί)

Μπολόνια – Φροζινόνε 0-4 (18′ Γκιλιόνε, 21′ 75′ Τσάνο, 52′ Πιναμόντι)

Πάρμα – ΣΠΑΛ 2-3 (11′ πεν. 53′ Ινγκλέζε / 70′ Βαλότι, 75′ Πετάνια, 87′ Φάρες)

Τορίνο – Ίντερ (19:00)

Λάτσιο – Γιουβέντους (21:30)