Ιταλία: Η Ίντερ απάντησε στην Μίλαν λίγο πριν το ντέρμπι

Η Ίντερ χρειαζόταν πάση θυσία θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην ΣΠΑΛ (ειδικά μετά την ήττα από την Κάλιαρι και την ισοπαλία με την Φιορεντίνα) για να μειώσει στον έναν πόντο τη διαφορά της από την Μίλαν μία εβδομάδα πριν το “Derby della Madonnina” και το πέτυχε, έστω και αγχωτικά.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους “νερατζούρι” να μένουν στο απόλυτο μηδέν και να χάνουν μάλιστα με τραυματισμό τους Μπρόζοβιτς και Μιράντα, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Σπαλέτι πήρε το τρίποντο με τα γκολ των Πολιτάνο και Γκαλιαρντίνι (2-0) και πλέον πηγαίνει με άλλον αέρα στα δύο ματς-φωτιά που ακολουθούν για αυτήν κόντρα σε Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Μίλαν.

Όσον αφορά στα άλλα δύο απογευματινά ματς της Κυριακής, σπουδαίες εκτός έδρας νίκες που τους επιτρέπουν να διατηρούν ζωντανό το όνειρο της Ευρώπης πέτυχαν Τορίνο και Αταλάντα, με την “γκρανάτα” να επικρατεί 2-1 της Φροζινόνε (σκόραρε δις ο Μπελότι) και την Αταλάντα να νικάει με το ίδιο σκορ την Σαμπντόρια (σκόραρε για τους ηττημένους ο Κουαλιαρέλα με πέναλτι και έφτασε τα 20 γκολ στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τους Πιάτεκ και Κριστιάνο Ρονάλντο στα 19).

Παρασκευη 8 Μαρτίου

Γιουβέντους – Ουντινέζε 4-1 (11′ 39′ Κιν, 67′ πεν. Τζαν, 71′ Ματουιντί / 84′ Λαζάνια)