Ιταλία: Καταιγιστική Γιουβέντους

Μία καταιγιστική Γιουβέντους συνήλθε γρήγορα από το προβάδισμα της Νάπολι, την οποία νίκησε 3-1 και έτσι έφτασε στο 7/7 στη φετινή Serie A!

Μεγάλος πρωταγωνιστής των πρωταθλητών ήταν ο Μάντζουκιτς με δύο τέρματα, με τον Μπονούτσι να πετυχαίνει το άλλο, ενώ οι «Παρτενοπέι» είχαν περάσει μπροστά με τον Μέρτενς.

Φορτσάτη μπήκε στο παιχνίδι η Νάπολι, καθώς στο 7’ ο Ζιελίνσκι είχε δοκάρι, ενώ στο 10’ ο Μέρτενς την έβαλε μπροστά σκορ. Στη συνέχεια, η Γιουβέντους «ξύπνησε» και άρχισε να πιέζει, με τον Μάντζουκιτς να φέρνει το ματς στα ίσα στο 26’ και παρά τις ευκαιρίες που ακολούθησαν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 1-1.

Η «Γηραιά Κυρία» ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο μέρος, καθώς πήρε το προβάδισμα στο 49’ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κροάτη, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ», ύστερα από σουτ του Ρονάλντο που βρήκε στο δοκάρι. Μάλιστα, στο 58’ έγιναν ακόμη καλύτερα τα πράγματα για τους γηπεδούχους, καθώς η Νάπολι έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μάριο Ρουί. Το παιχνίδι «κλείδωσε» για τη Γιούβε στο 76ο λεπτό, καθώς ο Μπονούτσι έκανε το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.