Ιταλία: Κυρίαρχος στο Τορίνο είναι η Γιουβέντους

Κυρίαρχος στο Τορίνο είναι η Γιουβέντους. Οι «μπιανκονέρι» κέρδισαν με 1-0 την Τορίνο στο τοπικό ντέρμπι και πέρασαν ξανά πρώτοι.

Στο 1ο κιόλας λεπτό, ο Μπρέμερ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σέζνι έσωσε, ενώ στο 8’ το σουτ του Βέρντι πέρασε λίγο έξω και στο 12’ η Τορίνο φώναξε δικαιολογημένα για πέναλτι σε χέρι του Ντε Λιχτ αλλά VAR και διαιτητής δεν έδωσαν τίποτα.

Στο 27ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 33’ ο Σιρίγκου είπε όχι σε σουτ του Ντιμπάλα και στην κόντρα ο Μπελότι απέφυγε πολύ ωραία τον Ντε Σίλιο και έστρωσε για τον Μεϊτέ, το σουτ του οποίου έφυγε άουτ.

Στο 45’ ο Μπονούτσι πήρε την κεφαλιά και ο Σιρίγκου έσωσε σε κόρνερ και από το κόρνερ ο τε Λιχτ έκανε την κοντινή προσπάθεια και ο Σιρίγκου πραγματοποίησε μυθική επέμβαση.

Στο 57’ ο Σιρίγκου είπε όχι εντυπωσιακά σε νέο σουτ του Ρονάλντο, ενώ στο 70’ ο Ιταλός κίπερ σταμάτησε και τον Ιγκουαΐν.

Ωστόσο από το κόρνερ ο Ιγκουαΐν κατέβασε την μπάλα για τον Ντε Λιχτ κι αυτός άνοιξε το σκορ από κοντά με γυριστό σουτ. Σχεδόν με τη σέντρα ο Ανσάλντι από κοντά πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σέζνι του είπε όχι και στο 78’ ο Σιρίγκου σταμάτησε για ακόμη μια φορά τον Κριστιάνο.

Στο 84’ μετά από λάθος του Ανσάλντι, ο Ράμσεϊ βγήκε απέναντι από τον Σιρίγκου αλλά αυτός απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης ο Ιγκουαΐν αστόχησε και στο 90+4′ ακυρώθηκε γκολ του Μπρέμερ.

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ανσάλντι, Ίτσο, Άινα, Λιάνκο, Μπρέμερ, Μπαζέλι (85’ Μίλικο), Μεϊτέ, Ρινκόν (74’ Τζάτζα), Βέρντι (80’ Λούκιτς), Μπελότι

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο, Ντε Σίλιο, Ματουϊντί, Πιάνιτς, Μπεντανκούρ (76’ Κεντίρα), Μπερναρντέσκι (67’ Ράμσεϊ), Ντιμπάλα (60’ Ιγκουαΐν), Ρονάλντο