Ιταλία: Όρθια στο φινάλε η Σασουόλο

Δεν άφησε την Μπολόνια να… ανασάνει η Σασουόλο, ισοφαρίζοντας σε 2-2 λίγο πριν το φινάλε του ματς της δέκατης στροφής της Serie Α’. Το σύνολο του Ντε Ζέρμπι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, στις αρχές κάθε ημιχρόνου, αλλά αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να το σταματήσει.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δεύτερο μόλις λεπτό του ματς με τον Παλάσιο, όμως ο Μάρλον ισοφάρισε με «κεραυνό» αρκετά έξω από την περιοχή. Η Μπολόνια ευτύχησε να προηγηθεί και στο 56’, με τον Εμπαγέ να εκμεταλλεύεται κόντρες από γύρισμα του Γκονζάλες και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, με το τελικό 2-2 να διαμορφώνεται με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπόατενγκ, μετά από ανατροπή στον Σένσι.