Ιταλία: Πέταγε «φωτιές» η Σαμπντόρια (στιγμιότυπα)

Πέταγε «φωτιές» και… πέταξε μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού η Σαμπντόρια!

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μπρέσια με γκολ του Τσάνσελορ, το έφερε… τούμπα και φιλοδόρησε τους αντιπάλους της με πέντε τέρματα (5-1). Ο Λίνετι και ο Γιάνκτο κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ πριν καν βγει το ημίχρονο, ενώ η Σαμπντόρια δεν πάτησε… φρένο στην επανάληψη και σκόραρε τρεις ακόμη φορές, με τον Κουαλιαρέλα να σκοράρει δις και τον Καπράρι να βάζει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Νίκη-ανάσα και για την Φιορεντίνα, η οποία λύγισε την ανώτερη στο ματς ΣΠΑΛ με 1-0 χάρη στο γκολ του Πετσέλα στο 82ο λεπτό και την άφησε στον… πάτο της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα, η Τορίνο επικράτησε με 1-0 της Μπολόνια χάρη στο γρήγορο γκολ του Μπερενγκέρ και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, πλησιάζοντας τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.