Ιταλία: Σοκ και δέος στο Τορίνο

Στις νίκες με εκκωφαντικό τρόπο επέστρεψε η Αταλάντα μετά από 20 ημέρες. Η ομάδα του Γκαζπερίνι διέσυρε εκτός έδρας την Τορίνο με 7-0, με τον Ίλισιτς να πετυχαίνει χατ τρικ.

Στο 17ο λεπτό ο Σιρίγκου έσωσε μετά από κεφαλιά του Παλομίνο αλλά στο ίδιο λεπτό, ο Παλομίνο έκλεψε από τον Λαξάλτ στα αριστερά, σέντραρε και ο Ίλισιτς από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Στο 22’ η Αταλάντα έχασε νέα ευκαιρία με κεφαλιά του Γκόζενς, ενώ στο 27’ ο Σιρίγκου πρόλαβε σωτήρια τον Τολόι. Στο επόμενο λεπτό ο Σιρίγκου και το δοκάρι έσωσαν την Τορίνο από την προβολή του Φρόιλερ αλλά από το κόρνερ, ο Γκόζενς έπιασε απίθανο σουτ έξω από την περιοχή κι έκανε το 0-2. Μάλιστα στο 44’ η Αταλάντα κέρδισε πέναλτι και ο Σαπάτα διαμόρφωσε το 0-3 από την άσπρη βούλα.

Η Τορίνο ξεκίνησε δυνατά στην επανάληψη κι έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 49’ και στο 50’ με τους Βέρντι και Μπελότι αλλά στο 53’ ο Ίλισιτς πέτυχε ένα από τα γκολ της χρονιάς. Ο Σλοβένος είδε τον Σιρίγκου έξω από τα δοκάρια του, εκτέλεσε από το κέντρο το φάουλ κι έκανε το 4-0 με απίθανο τρόπο.

Και με τη σέντρα σχεδόν, η Αταλάντα πήρε την μπάλα και πάλι, ο Γκόμες έβγαλε κάθετα στον Ίλισιτς που πλάσαρε από κοντά για το 0-5. Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι σε σουτ του Γκόμες, ενώ στο 72’ το σουτ του Μαλινόβσκι πέρασε μόλις έξω. Στο 76ο λεπτό η Τορίνο έχασε με 2η κίτρινη τον Ίτσο κι όμως στο 83’ απείλησε με τον Εντέρα. Ωστόσο στο 84’ και στο 85’ η Αταλάντα απείλησε με τον Γκόμες και στο 86’ κέρδισε πέναλτι και ο Μουριέλ διαμόρφωσε το 0-6 από την άσπρη βούλα. Το τελικό 0-7 έκανε ο Μουριέλ με σουτ από αριστερά ενώ λίγο μετά αποβλήθηκε και ο Λούκιτς.

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Ντε Σιλβέστρι, Ενκουλού, Ίτσο, Ντζιντζί, Μεϊτέ, Λαξάλτ (65’ Μιλίκο), Λούκιτς, Βέρντι (79’ Εντέρα), Μπελότι, Μπερενγκέρ (78’ Λιάνκο)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Τολόι, Χάτεμπουρ, Ντζιμσίτι, Γκόζενς (83’ Μουριέλ), Παλομίνο, Γκόμες, Ντε Ρόουν (57’ Πάσαλιτς), Φρόιλερ, Ίλισιτς (71’ Μαλινόβσκι), Σαπάτα