Ήθελε τη νίκη και την πήρε η ΑΕΚ

Οι παίκτες της ΑΕΚ σε πανηγυρικό στιγμιότυπο, κατά τη διάρκεια του αγώνα ΠΑΟ-ΑΕΚ για τα Πλέϊ Οφ του Πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ στο ΟΑΚΑ, την Κυριακή 12 Ιουλίου 2020. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Σε εξαιρετική κατάσταση η ΑΕΚ νίκησε εύκολα 1-3 τον μισό Παναθηναϊκό (που έκανε… γκέλες αμυντικά) και πλέον περιμένει για τελικό 2ης θέσης τον ΠΑΟΚ την προσεχή Τετάρτη. Η ΑΕΚ είχε την πίεση του αποτελέσματος στο αποψινό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και μετά τον ΟΦΗ και τις δύο σημαντικές νίκες στη Θεσσαλονίκη πέρασε και από το ΟΑΚΑ με 3-1, κατακτώντας την τέταρτη σερί νίκη της ως φιλοξενούμενη στα πλέι οφ. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στην πρώτη της υποσχόμενη ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από σέντρα του Μάνταλου και κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι στο 8’ (0-1).
Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει με πανομοιότυπο τρόπο, έχοντας ως πρωταγωνιστές τον Μπουζούκη που έδωσε την ασίστ και τον Κουρμπέλη που σκόραρε με εντυπωσιακή κεφαλιά στο 16’ φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).
Το «τριφύλλι» έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ με το τετ-α-τετ του Καμπετσή στο 31’ που έσωσε ο Μπάρκας. Αντιθέτως, ο Ολιβέιρα δεν αστόχησε στο 43’, αφού πρώτα έκλεψε την μπάλα από τον Κολοβέτσιο δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Ένωση (1-2) σε ένα καθοριστικό σημείο του ντέρμπι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η ΑΕΚ απλά πέτυχε άλλο ένα τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Βέρντε.