«Καθάρισαν» οι νέοι της ΑΕΛ

Φιλική νίκη επί της Αμαθούς με 4-0 σημείωσαν οι «γαλαζοκίτρινοι»

Με την έντονη παρουσία νεαρών ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ διεξήχθη το φιλικό στον Άγιο Τύχωνα με την τοπική Αμαθούς. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πήρε τη νίκη με 4-0 και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο για την έναρξη του πρωταθλήματος. Ο Βόσνιος προπονητής είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα και για τους νεαρούς ποδοσφαιριστές της ομάδας και πλέον έχει ακόμα καλύτερη εικόνα για την κατάσταση όλων των παικτών.

Η αναμέτρηση ήταν μια καλή ευκαιρία για τον προπονητή της λεμεσιανής ομάδας να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε ορισμένους ποδοσφαιριστές που το είχαν ανάγκη. Ριέρα και Μπάμπιτς είναι δύο από τα νέα αποκτήματα της ΑΕΛ και αγωνίστηκαν για περίπου 70 λεπτά στο παιχνίδι, κάτι που τους έδωσε την ευκαιρία να μπουν για τα καλά στο… πετσί της ομάδας.

Όσον αφορά την εικόνα της αναμέτρησης, η ΑΕΛ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, αφού άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό. Ο Μπάμπιτς ήταν ο σκόρερ και με τον τρόπο αυτό έβαλε το πρώτο του γκολ με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ ήταν ακόμα πιο… παραγωγική και βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα ακόμα τρεις φορές. Στο 50ό λεπτό ο Κωνσταντινίδης κέρδισε πέναλτι και ο Ριέρα το μετέτρεψε σε γκολ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Κύπριος επιθετικός ήταν αυτός που έκανε το 3-0 στο 79′ και το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 85′ με σκόρερ τον Νικολετίδη.

Η αναμέτρηση είχε και μια δυσάρεστη εξέλιξη για την ΑΕΛ, αφού ο Γιάννης Γερολέμου αποχώρησε τραυματίας στο 62ο λεπτό και έδωσε τη θέση του στον Μελαναρκίτη. Η αγωνία του Ντούσαν Κέρκεζ και των φίλων της ομάδας ήταν μεγάλη, μέχρι να μάθουν τα νεότερα.

Σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις, ο ποδοσφαιριστής δεν αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό και αναμένεται να είναι έτοιμος με την έναρξη του πρωταθλήματος. Θυμίζουμε ότι ο Γερολέμου αντιμετώπισε ένα πρόβλημα τραυματισμού το προηγούμενο διάστημα και όπως είναι φυσικό η αγωνία του Ντούσαν Κέρκεζ μέχρι να μάθει τα νεότερα ήταν μεγάλη.

Στα θετικά συγκαταλέγεται το γεγονός ότι αγωνίστηκε ο Χάρης Κυριάκου. Αναμένεται ότι στο φιλικό με την ΑΕΚ θα πάρει χρόνο συμμετοχής και ο Μπουνόζα που ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα.

Η ΑΕΛ παρατάχθηκε με τους: Μ. Κυριάκου, Παντελή, Δ. Αβραάμ, Ε. Αντωνίου, Κέρκεζ, Γερολέμου (62′ Μελαναρκίτης), Κωνσταντινίδη, Ζντραφκόφσκι (69′ Π. Αντωνίου), Ριέρα (69′ Χ. Κυριάκου), Μάιντεβατς (46′ Νικολεττίδης), Μπάμπιτς (69′ Λουκά).

Επόμενη φιλική αναμέτρηση για την ΑΕΛ είναι με αντίπαλο την ΑΕΚ Λάρνακας την ερχόμενη Παρασκευή στις 19:00 και εκεί αναμένεται να γίνει η… τελική δοκιμή από πλευράς τεχνικής ηγεσίας, πριν από το πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στη Λευκωσία.