Κύπελλο Σκωτίας για την Χιμπέρνιαν

Σε μια σπουδαία στιγμή στην ιστορία της έφτασε η Χιμπέρνιαν αφού επικράτησε με ανατροπή της Ρέιντζερς (είχε επιστρέψει επίσης με ανατροπή) στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας (3-2) και κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά. Άσχημες στιγμές στο φινάλε, με οπαδούς των δύο πλευρών να «παίζουν» ξύλο στο χορτάρι.

Το τρόπαιο άλλαξε δύο φορές χέρια κατά την διάρκεια του αγώνα, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν την ισοφάριση και το νικητήριο τέρμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το σκορ είχε ανοίξει μόλις στο 4ο λεπτό με τέρμα του Άντονι Στόουκ για να έρθει το 1-1 πριν το ημίχρονο, με τον Κένι Μίλερ να απαντάει στο 27′. Το 2-1 έγινε στο 64′ με φανταστικό τέρμα του Άντι Χάλιντεϊ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα της Γλάσκώβης, η οποία νωρίτερα στην σεζόν επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία και απέκλεισαν την μισητή συμπολίτισσα Σέλτικ στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η «Χιμπς» ήταν σαφώς ανώτερη, κάτι που διαπιστώνεται και από τις πολλές τελικές που δημιούργησε, και αναταμείφθηκε για την υπεροχή της σοτ 80′. Ο Άντονι Στόουκς έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντέιβιντ Γκρέι της χάρισε τη νίκη, καθώς επίσης και το πρώτο της τρόπαιο μετά από 114 χρόνια.

Την στιγμή χάλασαν οι θερμοκέφαλοι της εξέδρας, που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο και ξεκίνησαν επεισόδια μεταξύ τους.