Κυπελλούχος στην Καλαθόσφαιρα η ΕΘΑ

Η ΈΘΑ πανηγύρισε σήμερα το βράδυ την κατάκτηση του 3ου κυπέλλου στην ιστορία της στην καλαθόσφαιρα, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 52-58, στο «Κίτιον» της Λάρνακας.

Tο παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, στην οποία η ΕΘΑ έπαιξε καταπληκτική άμυνα και κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 10 πόντων που πήρε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος «κατέστρεψε» σε λίγο διάστημα ό,τι έχτισε για 30 λεπτά.

Με επιμέρους σκορ 10-25 οι «κιτρινόμαυροι» της Έγκωμης κατάφεραν να «καπαρώσουν» την κούπα και να πανηγυρίσουν δεόντως την επιτυχία τους, με το αξιοσημείωτο πως φτάνουν σε τίτλο κυπέλλου τις περιττές χρονιές αυτής της δεκαετίας (2011, 2013, 2015).

Πρώτος τίτλος και για τον προπονητή της ΕΘΑ, Χριστόφορο Λειβαδιώτη, ως επικεφαλής προπονητής στην ομάδα του.

MVP του τελικού αναδείχθηκε ο νεοφερμένος Κρις Φέργκιουσον, ο οποίος πρόσφερε πολλά στην τελευταία περίοδο σε άμυνα και επίθεση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τις απονομές των μεταλλίων έκαναν οι Άθως Γαβριήλ (αντιπρόεδρος της ΚΟΚ), Ισίδωρος Μακρίδης (μέλος Δ.Σ. ΟΠΑΠ Κύπρου), Φραγκίσκος Φράγκου (μέλος Δ.Σ. της CYTA), ενώ την απονομή στην κυπελλούχο ομάδα, έκανε ο Πρόεδρος της ΚΟΚ Λούης Δημητρίου.

Δεκάλεπτα: 17-10, 25-24, 42-33, 52-58.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος)
(11/15β., 13/30δ., 5/21τρ., 27-6ρ., 12ασ., 7κλ., 5κ., 17λ.): Ρόμπερσον 3 (1), Έβανς 2, Νεοφύτου, Χάρισον 6, Σιζόπουλος 3 (1), Κούννας 6 (1), Τατ 11, Τσουπ 4, Κακιούζης 17 (2).

ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)
(12/22β., 20/46δ., 2/16τρ., 30-16ρ., 5ασ., 10κλ., 1κ., 15λ.): Κάιλς 1, Ρος (14ρ.), Αναστασιάδης 1, Ράσελ 14 (1), Τόμιτς 14, Μασάμπα 17 (1), Φέργκιουσον 11 (12ρ.).