Λύτρωση από Σόουζα

Σε ένα παιχνίδι –θρίλερ το ΑΠΟΕΛ σκοράρε στις καθυστερήσεις για να κερδίσει 3-2 την Πάφο και να συνεχίσει να οδηγεί την κούρσα  με 57 βαθμούς. Λυτρωτής για τους γαλαζοκίτρινους ο Λούκας Σόουζα, ο οποίος πέτυχε το πρώτο και «χρυσό», όπως αποδείχθηκε γκολ της νίκης.

Το ΑΠΟΕΛ κινδύνευσε σοβαρά να έχει απώλειες καθώς ενώ προηγήθηκε 2-0, η Πάφος αντέδρασε, ισοφάρισε και κρατούσε το 2-2 μέχρι το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μάλιστα έπαιζε με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγω τραυματισμού του Λάγο που αποχώρησε στο 84΄ κι ενώ είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές.

Το ΑΠΟΕΛ  προηγήθηκε στο 31΄ με τον Ζαχίντ και με την έναρξη του β΄ μέρους πέτυχε το 0-2 με τον Ντελατόρε (48΄). Στη συνέχεια όμως έριξε στροφές και η Πάφος βγήκε μπροστά, Μείωσε στο 64΄ με τον Μπεριγκό και ισοφάρισε με τον ίδιο παίκτη στο 79΄. Το ΑΠΟΕΛ, δέχθηκε νέο πλήγμα στη συνέχεια με τον τραυματισμό του Λάγο κι έμεινε έτσι με 10 παίκτες. Όμως άνκαι με 10 έπαιξε επιθετικά, κυνλήγησε το νικητήριο το οποίο σημείωσε στο 90+3΄ ο Σόουζα.

Η Πάφος με την ήττα που δέχθηκε παρέμεινε στην 9η θέση και στους 24 βαθμούς.

ΠΑΦΟΣ : Κόπριβετς, Γκουλόν, Ταραβέλ, Γιάνζα, Κομπανί, Φυλακτού, Μοστέφα, Μπρουλς (83΄Σταύρου), Ρόκουλιτς (46΄ Πογιέτ), Σικόρσκι (67΄ Ντεούλ), Μπεριγκό

ΑΠΟΕΛ :Πέρεθ, Νσούε, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σαλάϊ (75΄ Ορ), Πολιάκοφ, Μοράις, Μερκής, Ιωάννου (66΄ Λάγο), Ντελατόρε (70΄ Ποτέ), Σόουζα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυλακτού (6η), Μπεριγκό/ Εμπεσίλιο, Ορ

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Χ. Νικολαΐδης (Α. Π. Ανδρέου, Ο. Τζιωρτζής)