Λύτρωση στο φινάλε

Η Αλκή κρατούσε το μηδέν μέχρι και το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ζαχίντ με προβολή σκόραρε και έδωσε στο ΑΠΟΕΛ μια πολύτιμη νίκη (0-1).  Ο Ντουβεντρού ανάγκασε τον Βάτερμαν σε σπουδαία απόκρουση στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έντονο ρυθμό έδωσε το ΑΠΟΕΛ στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού. Είχε τη μπάλα στα πόδια αλλά η Αλκή ήταν καλά οργανωμένη στα μετόπισθεν και επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Ο Σαλάι στο 42ο λεπτό από πλάγια θέση έκανε σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Στο 57ο λεπτό έπειτα από κεφαλιά του Σαλάι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Φραγκέσκου και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ντε Καμάργκο ο οποίος νικήθηκε από τον Πάρντο.

Στο 74΄ ο Λούκας Σόουζα επιχείρησε εντυπωσιακό γυριστό σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Δραματικό ήταν το φινάλε στο στάδιο «Αμμόχωστος» με τον Στάθη Αλωνεύτη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει την κούρσα και το γύρισμα στη περιοχή, εκεί που ο Ζαχίντ ανάμεσα σε ένα όμιλο παικτών της Αλκής σκόραρε Δυο λεπτά αργότερα η Αλκή άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Βάτερμαν κράτησε ανέπαφη την εστία του στη κεφαλιά του Ντουβεντρού

Αλκή: Πάρντο, Φραγκέσκου(76΄ Χαρή), Λοϊζίδης, Ντιακιτέ, Πάρπας(53΄ Θεοχάρους), Ντιγκρούτζια, Ιτούα, Ντουβεντρού, Τριμπό(46΄ Γκομό), Σεμέδο, Φαμπρίτσιο.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καρλάο(48΄ Μερκής), Ρουέδα, Βούρος, Αλεξάνδρου, Βινίσιους(66΄ Σόουζα), Μοράις, Σαλάι, Ζαχίντ, Ορ(46΄ Αλωνεύτης), Ντε Καμάργκο.

Κίτρινες: Φραγκέσκου, Γκομό.

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττος (Σ. Νικήτα, Μ. Καλογήρου)