Με 3 – 1 κατέβαλε η ΑΕΚ τον Απόλλωνα

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ Λάρνακας.

Σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική που έγινε στο ΓΣΖ, η ΑΕΚ νίκησε τον Απόλλωνα με 3-1 και ανέβηκε στην 3η θέση και στους 21 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από το σημερινό αντίπαλο της που έμεινε στη 2η θέση και στους 25 βαθμούς.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για τον Απόλλωνα και η διαφορά του από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ αυξήθηκε πλέον στους πέντε βαθμούς.

Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα της ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο ενώ σκόραρε και μια φορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 9ο λεπτό ο Νταβίντ Καταλά με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βάντερ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Στο 33′ ο Λαρένα με όμορφη προσποίηση στον Γκιουγόν και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέτυχε το 2-0 ενώ σκόρερ του τρίτου τέρματος ήταν ο Νικόλας Εγγλέζου με σουτ μέσα από την περιοχή στο 56’ μετά από γρήγορη αντεπίθεση και πάσα του Κολαούτι.

Το μόνο που κατάφερε ο Απόλλωνας ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 75’ με κοντινό πλασέ του Ατράντε μετά από κόρνερ του Σανγκόι.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Δημήτρης Μασιάς.