Μικρές κατηγορίες

Δυο από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της έκτης αγωνιστικής στη Β΄ κατηγορία έγιναν την Παρασκευή(26/10) με τους Άρη και Εθνικό να παίρνουν τις νίκες επί Αναγέννησης και ΑΣΙΛ.
Ο Άρης ανανέωσε την παρουσία του στην κορυφή με το μεγάλο διπλό που έκανε στη Δερύνεια με 1-0 επί της Αναγέννησης. Ο αγώνας κρίθηκε από ένα σουτ του Ορτέγα στο 38ο λεπτό, με τους «πράσινους» της Λεμεσού να φτάνουν πλέον στους 13 βαθμούς. Η Αναγέννηση δε θυμίζει σε κάτι τον περσινό εαυτό της αφού με τέσσερις βαθμούς είναι καθηλωμένη στις τελευταίες θέσεις. Σημειώνουμε πως στο τελευταίο λεπτό η Αναγέννηση ζήτησε πέναλτι για χέρι.


Στο «Δασάκι» ο Εθνικός πήρε σημαντική νίκη με 3-1 επί του ΑΣΙΛ και με 12 βαθμούς είναι έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση.

Το σκορ άνοιξε με τον Καπαρτή στο 43’, με τον ΑΣΙΛ να ισοφαρίζει με πέναλτι του Μιχαήλ στο 48’. Από την άσπρη βούλα ήρθε και το δεύτερο γκολ του Εθνικού με τον Πιτσέλι στο 79’ και στις καθυστερήσεις ο Μαραθωνίτης απλά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Παρασκευή 26 Οκτωβρίου
Αναγέννηση-Άρης 0-1
Εθνικός –ΑΣΙΛ 3-1


Σάββατο 27 Οκτωβρίου
Ονήσιλλος Σωτήρας – ΘΟΪ Λακατάμιας
ΜΕΑΠ – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών
ΑΕΖ – Ολυμπιακός
Αγία Νάπα – Ακρίτας Χλώρακας
Διγενής Ορόκλινης – ΠΑΕΕΚ
Ομόνοια Αραδίππου – Οθέλλος Αθηαίνου

Βαθμολογία
1. ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ 6 4 1 1 9 4 13
2 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 6 3 3 0 9 3 12
3 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ 5 3 1 1 9 5 10
4 Ε. Ν. ΘΟΙ ΛΑΚΑΤΑΜΙΑΣ 5 3 0 2 8 5 9
5 ΑΚΡΙΤΑΣ ΧΛΩΡΑΚΑΣ 5 3 0 2 6 5 9
6 ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 5 3 0 2 7 7 9
7 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 5 3 0 2 7 5 9
8 ΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥ 5 3 0 2 4 3 9
9 ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ 5 2 1 2 10 5 7
10 ΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣ 5 2 1 2 6 6 7
11 ΔΙΓΕΝΗΣ ΟΡΟΚΛΙΝΗΣ 5 1 2 2 7 9 5
12 ΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣ 6 1 2 3 4 7 5
13 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 5 1 1 3 5 6 4
14 ΟΝΗΣΙΛΟΣ ΣΩΤΗΡΑΣ 2014 5 1 1 3 7 11 4
15 ΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥ 5 1 1 3 2 12 4
16 ΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣ 5 1 0 4 5 10 3

Πρωτάθλημα Γ’ Κατηγορίας


Με τις αναμετρήσεις της έβδομης αγωνιστικής συνεχίζεται η δράση του Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας και το Σάββατο η πρωτοπόρος ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα θα φιλοξενήσει τον ΠΟ Ξυλοτύμπου.

Στη μέχρι τώρα διαδρομή η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα εξασφάλισε απολογισμό 14 βαθμούς από τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Η Ξυλοτύμπου βρίσκεται στους έντεκα βαθμούς από 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα.


Η δεύτερη της κατάταξης Ομόνοια Ψευδά θα αγωνιστεί την Κυριακή στην έδρα της με αντίπαλο τον ΠΟ Ορμήδειας.

Συνοπτικά το πρόγραμμα:

ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα – ΠΟ Ξυλοτύμπου
Ολυμπιάδα Λυμπιών – Διγενής Μόρφου
Ελπίδα Αστρομερίτη – Χαλκάνορας
Πέγεια 2014 – Εθνικός Λατσιών
Κούρρης Ερήμης – ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου
Αχυρώνας Λιοπετρίου – Αμαθούς
ΕΝΑΔ – Εθνικός Άσσιας
Ομόνοια Ψευδά – ΠΟ Ορμήδειας (Κυριακή)
Έναρξη 2.30μμ


Βαθμολογία
1 Ε.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑ 6 4 2 0 15 4 14
2 ΟΜΟΝΟΙΑ ΨΕΥΔΑ 6 4 1 1 8 5 13
3 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ ΜΟΡΦΟΥ 5 4 0 1 9 3 12
4 ΕΝ.Α.Δ. ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣ 6 4 0 2 11 5 12
5 Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006 6 3 2 1 8 4 11
6 ΚΟΥΡΗΣ ΕΡΗΜΗΣ 6 3 1 2 9 6 10
7 Π.Ο. ΟΡΜΗΔΕΙΑΣ 6 3 1 2 8 7 10
8 ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ ΔΑΛΙΟΥ 6 3 1 2 16 15 10
9 ΕΛΠΙΔΑ ΑΣΤΡΟΜΕΡΙΤΗ 6 3 0 3 8 12 9
10 ΑΧΥΡΩΝΑΣ ΛΙΟΠΕΤΡΙΟΥ 5 2 2 1 12 8 8
11 ΟΛΥΜΠΙΑΣΛΥΜΠΙΩΝ 6 2 1 3 10 11 7
12 ΑΜΑΘΟΥΣ ΑΓΙΟΥ ΤΥΧΩΝΑ 6 2 0 4 7 13 6
13 ΑΠΕΑ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟΥ 6 1 2 3 6 9 5
14 ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΤΣΙΩΝ 6 1 1 4 6 10 4
15 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΣΙΑΣ 6 1 0 5 5 15 3
16 ΠΕΓΕΙΑ 2014 6 0 0 6 6 17 0

Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ

Στην έβδομη αγωνιστική μπαίνει το Σάββατο το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ Alexander College.


Ο πρωτοπόρος Ηρακλής Γερολάκκου που προέρχεται από τέσσερις συνεχόμενες νίκες θα αντιμετωπίσει τον Ορφέα Λευκωσίας.

Η δεύτερη της κατάταξης Δόξα Παλαιομετόχου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Εληά Λυθροδόντα.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:


Ηρακλής – Ορφέας Λευκωσίας
Φοίνικας – Ασπίς Πύλας
Εληά Λυθροδόντα – Δόξα Παλαιομετόχου
ΑΕΝ – ΑΠΟΝΑ
Άτλας Αγλαντζιάς – Ο Κορμακίτης
ΑΕΚ Κοράκου – ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς

Βαθμολογία
1 ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΕΡΟΛΑΚΚΟΥ 6 5 0 1 11 4 15
2 ΔΟΞΑ ΠΑΛΑΙΟΜΕΤΟΧΟΥ 6 4 1 1 6 1 13
3 ΑΠΟΝΑ ΑΝΑΓΥΙΑΣ 6 3 3 0 8 3 12
4 ΑΣΠΙΣ ΠΥΛΑΣ 6 3 1 2 7 5 10
5 ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ ΜΑΡΙΝΑΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣ 6 2 3 1 9 6 9
6 ΕΛΗΑ ΛΥΘΡΟΔΟΝΤΑ 6 3 0 3 6 5 9
7 ΑΕΝ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΡΥΣΟΥΛΩΝ ΑΧΕΡΙΤΟΥ 6 2 2 2 5 5 8
8 ΑΤΛΑΣ ΑΓΛΑΝΤΖΙΑΣ 6 2 1 3 7 6 7
9 Ο ΚΟΡΜΑΚΙΤΗΣ 6 1 4 1 6 5 7
10 ΑΠΕΠ ΠΙΤΣΙΛΙΑΣ 6 1 4 1 5 6 7
11 ΡΟΤΣΙΔΗΣ ΜΑΜΜΑΡΙ 6 1 3 2 7 10 6
12 ΑΕΚ ΚΟΡΑΚΟΥ 6 1 2 3 7 8 5
13 ΟΡΦΕΑΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 6 1 2 3 9 11 5
14 ΛΕΙΒΑΔΙΑΚΟΣ-ΣΑΛΑΜΙΝΑ Λ. 6 0 0 6 0 18 0

Ακολουθήστε το dialogos.com.cy, στο Google News

Οι τελευταίες ειδήσεις από την Κύπρο και τον κόσμο και όλη η επικαιρότητα στο dialogos.com.cy.