Μουντομπάσκετ: Αποχαιρετιστήρια νίκη με επική ανατροπή από την Ιταλία!

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -26 (59-33), στο 34’, η Ιταλία έκανε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε 94-89 στην παράταση (83-83) του Πουέρτο Ρίκο, αποχαιρετώντας με νίκη το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Από την «σκουάντρα ατζούρα», που δεν έπαιξαν οι Ντατόμε και Τζεντίλε, κορυφαίος ήταν ο Μπελινέλι με 27 πόντους, με τον Γκαλινάρι να προσθέτει άλλους 22π και τον Αμπάς 14π. με 8 ριμπάουντ.

Για του Πορτορικανούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάλκμαν με 14 πόντους, ενώ από 13π. είχαν οι Ροντρίγκες και Μπράουν.

Σε… μονόλογο του Πουέρτο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο, καθώς η Ιταλία αντιμετώπιζε μεγάλα προβλήματα στην επίθεση και έτσι το σκορ στο τέλος ήταν στο 46-26. Σχεδόν ίδιο, ήταν το σκηνικό μέχρι το 34’, όπου η ομάδα του Κασιάνο πήγε ακόμη και στο +26 (59-33). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε μία τρομερή αντεπίθεση από την «σκουάντρα ατζούρα», η οποία πήρε ακόμη και το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, αλλά τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (83-83).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Σακέτι είχαν τον έλεγχο και διατηρώντας το προβάδισμα, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-26, 64-50, 83-83 κ.α., 89-94 παρ.

Νίκη γοήτρου  οι Ρώσοι

Η «αστοχία» της Ρωσίας και της Βενεζουέλας επικράτησε το χωρίς βαθμολογικό μεταξύ τους παιχνίδι.

Οι Ρώσοι κατάφεραν να φύγουν με ψηλά το κεφάλι από το Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ της Κίνας, καθώς στο τελευταίους παιχνίδι στη διοργάνωση επικράτησαν με 69-60 των Βενεζουελάνων.

Εκείνος που ξεχώρισε από τη νικήτρια «αρκούδα» ήταν ο Αντρέι Βοροντσέβιτς, ο οποίος λίγο έλειψε να κάνει double – double, έχοντας 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την πλευρά του, ο Γκρίγκορι Μοτοβίλοφ «εμφανίστηκε» στο 3ο δεκάλεπτο και κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της Ρωσίας, με τους 12 πόντους και 3 ριμπάουντ που μάζεψε.

Όσον αφορά τη Βενεζουέλα, ο Γκιγιέντ δεν ήταν σε καλή βραδιά και ο Καρέρα πρωταγωνίστησε για την ομάδα του με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 27-27, 42-48, 60-69