Μουντομπάσκετ: Εύκολα η Αργεντινή τη Ν.Κορέα

Δίχως να πιεστεί ιδιαίτερα από τη Νότια Κορέα, η Αργεντινή επικράτησε 95-69, στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, για τον δεύτερο όμιλο.

Πέντε παίκτες της «αλμπισελέστε» ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Λαπροβίτολα να ήταν πρώτος σκόρερ με 17π., τον Σκόλα να τον ακολουθεί με 15π. και 9 ριμπάουντ, τον Ντεκ με 12π. και τους Καμπάτσο και Βιλντόσα να είχαν από 11 και 10 πόντους ο καθένας.

Από τους Ασιάτες, σχεδόν μόνος του… πάλευε ο Ρα με 31 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ στους 15π. σταμάτησε ο Λι.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στα πρώτα επτά λεπτά, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (11-11). Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο η Αργεντινή βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα 11-0 (22-11), με μπροστάρη τον Καμπάτσο. Στη δεύτερη περίοδο, η «αλμπισελέστε» διατηρούσε τον έλεγχο, αλλά και τη διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +15 (43-28).

Με την ίδια… φόρα μπήκε η Αργεντινή και στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Καμπάτσο και Λαπροβίτολα έφτασε στο +25 (65-40), στο 28’, με τη λήξη της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει στο +27 (71-44). Το τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα, με τις άμυνες να ήταν πιο χαλαρές και το σύνολο της Λατινικής Αμερικής να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 95-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-28, 71-44, 95-69

Επιτυχημένο… ποδαρικό έκανε η Κίνα!

Μετά το πρώτο ημίχρονο που ήταν ντέρμπι, οι οικοδεσπότες πάτησαν το… γκάζι στο δεύτερο και νίκησαν 70-55 την Ακτή Ελεφαντοστού, για την πρώτη ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και τον Α’ όμιλο.

Κορυφαίος από την ομάδα της Ασίας ήταν η… παλιοσειρά, Γι, με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ άλλους 17π. είχε ο Γκουό.

Από τους Αφρικανούς, ξεχώρισε ο Λάντρι με 10 πόντους.

Μέτριο και χωρίς καλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στην αρχή, με την Κίνα να συντηρεί το προβάδισμα (7-13), μέχρι το 7’. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Ακτή Ελεφαντοστού έκανε την αντεπίθεσή της και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά (16-14). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Αφρικανούς να είχαν το προβάδισμα (26-25) και τους οικοδεσπότες να αντιδρούν στο τέλος του ημιχρόνου και να διαμορφώνουν το 29-29.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (37-38), με τους Κινέζους από εκείνο το σημείο και έπειτα να πατούν το… γκάζι με τον Ζου Κι και να πηγαίνουν στο +10 (39-49) και με αυτό να κλείνουν και την περίοδο (41-51).

Οι Κινέζοι είχαν τον έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει στο +14 (42-56). Από την άλλη, οι Αφρικανοί όχι μόνο δεν αντέδρασαν, αλλά… παράτησαν το ματς, με τους οικοδεσπότες να διευρύνουν συνεχώς το προβάδισμά τους και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 70-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70

Η Ισπανία πήρε… φωτιά

Μετά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα, η Ισπανία πήρε… φωτιά στο δεύτερο μέρος και συνέτριψε 101-62 την Τυνησία, στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, στο πλαίσιο τρίτου ομίλου.

Πλουραλισμός στην επίθεση από τη «φούρια ρόχα», καθώς είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα τους Ρούμπιο (17π.), Γιουλ (16π.), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (13π.), Κλαβέρ (12π.), Ρίμπας (12π.) και Γκασόλ (10π.).

Από τους Τυνήσιους, ξεχώρισαν οι Μεζρί και Αντινάν με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Ισπανία, φτάνοντας στο +7 (11-4). Ωστόσο, από τα μισά και μετά, η Τυνησία, όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα (16-17), διατηρώντας το μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τους Ρολ και Μεζρί, οι Αφρικανοί πήγαν ακόμη και στο +10 (19-29), στο 14’. Εκεί, η «φούρια ρόχα» ανέβασε τις στροφές της και απάντησε με ένα 14-0, έχοντας πρωταγωνιστή τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ για να περάσει εκείνη μπροστά (33-29) και να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-39).

Φορτσάτη μπήκε η Ισπανία στο δεύτερο μέρος και με μπροστάρη τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε αρχικά ένα 11-0 για το +14 (53-39), με τον Οριόλα να την στέλνει στο +18 (60-42), στο 25’. Οι Τυνήσιοι δεν είχαν νέα απάντηση, με τον Γιουλ από την άλλη να παίρνει και εκείνος… μπρος και να στέλνει την ομάδα του Σκαριόλο στο +25 (72-47), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Όπως είναι φυσικό, η «φούρια ρόχα» είχε βάλει το νερό στο… αυλάκι, με το τέταρτο δεκάλεπτο να ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι τη νίκη να έρχεται με το τελικό 101-62.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-39, 72-47, 101-62

Αγριέψε  η αρκούδα

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του Β’ Ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, η Ρωσία επικράτησε με 82-77 της Νιγηρίας σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση που κρίθηκε στην τελευταία δραματικά λεπτά.

Έτσι η ευρωπαϊκή ομάδα πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, έχοντας ως «μπροστάρη» τον εξαιρετικό Μιχαήλ Κουλάγκιν, ο οποίος παρά τα σκληρά μαρκαρίσματα των αντιπάλων του δεν λύγισε.

Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι τυπικά γηπεδούχοι, έδειξαν να «πατούν» καλύτερα στο γήπεδο. Έχοντας 4/7 τρίποντα, πήραν όπως ήταν λογικό το προβάδισμα με (18-13), την στιγμή που οι Νιγηριανοί είχαν 0/6 και έβρισκαν πόντους μόνο από το ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «τίγρεις» κατάφεραν να βελτιώσουν την απόδοση τους τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα ακολουθώντας κατά πόδας τους Ρώσους, χωρίς ωστόσο να μειώσουν την διαφορά, η οποία διατηρήθηκε στο +5.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Αλεξάντερ Νουόρα «πάτησε» γκάζι στην επίθεση και με την λήξη της περιόδου κατάφερε να ισοφαρίσει σε (58-58), εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά κενά των Ρώσων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό μιας και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ουσιαστικά από το σημείο μηδέν. Οι αφρικανοί μπορεί να έφτασαν μέχρι το +9, όμως η «αρκούδα» δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μερικά λεπτά πριν το τέλος πήρε ξανά τα ηνία, διατηρώντας τα αγχωτικά μέχρι την λήξη.

Για τους νικητές ξεχώρισαν όπως προαναφέραμε ο Κουλάγκιν(16π.) και Βοροντσέβιτς(14π.), ενώ για τους γηπεδούχους ο Οκόγιε σημείωσε 18 πόντους και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Τη δεύτερη αγωνιστική η Ρωσία θα βρει απέναντι της την Νότια Κορέα(2/9, 15:30, ert.gr) και η Νιγηρία θα κοντραριστεί με την Αργεντινή (2/9, 11:30, ΕΡΤ SPORTS) .

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-35, 58-58, 82-77

Η Πολωνία επικράτησε της Βενεζουέλας

Η Πολωνία επικράτησε της Βενεζουέλας για τον Α’ όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 80-69 και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην διοργάνωση. Σοκολόφσκι και Πονίτκα οι καλύτεροι των νικητών.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το ματς της Βενεζουέλας θύμισε σε μεγάλο βαθμό αυτό απέναντι στην Εθνική μας ομάδα στο τουρνουά «Ατλας» την περασμένη εβδομάδα.

Όσο έμπαιναν τα τρίποντα ήταν ανταγωνιστική. Από τη στιγμή που άρχισε η αστοχία η πλάστιγγα έγειρε στην ομάδα που έπαιζε πιο… ορθολογικό μπάσκετ με αποτέλεσμα να φτάσει και στην τελική επικράτηση.

Η Πολωνία βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και από τη στιγμή που περιόρισε την δράση της Βενεζουέλας έξω από τα 6.75 μέτρα μπόρεσε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να φτάσει στην εύκολη -όπως εξελίχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο το ματς- νίκη με 80-69.

Ο Μιχάλ Σοκολόφσκι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών έχοντας 16 πόντους με 5/7 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ ο Ματέους Πονίτκα πρόσθεσε άλλους 15 πόντους με 3/9 σουτ και 9/11 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Πολωνία πέρασε τη μπάλα στο «ζωγραφιστό», πήρε φάουλ και ήταν σχετικά εύστοχη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (18/25 βολές) ενώ είχε και πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίχαλ Σοκολόφσκι είχε 16 πόντους με 7/9 σουτ και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ματέους Πονίτκα πρόσθεσε άλλους 15 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άνταμ Βαζίνσκι ήταν θετικός και σταθερός στο ματς έχοντας 13 πόντους με 2/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 5/5 βολές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ζαμόρα ήταν πολύ άστοχος (2/8 σουτ) και δεν βοήθησε καθόλου τη Βενεζουέλα στο ματς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο και το επιμέρους 22-12 της Πολωνίας με το οποίο πήρε τα ηνία του αγώνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Γκιγέντ της Βενεζουέλας σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τόσο η Πολωνία όσο και η Βενεζουέλα το κακό ποσοστό στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 44-36, 60-51, 80-69

Ιδανική εκκίνηση για τη Σερβία

Ιδανική εκκίνηση στο Παγκόσμιο Κύπελλο για τη Σερβία, η οποία με οδηγό τον εξαιρετικό Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (24π.) διέλυσε την Ανγκόλα με 105-59, στο εναρκτήριο ματς της διοργάνωσης.

Το σύνολο του Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς, όπως αναμενόταν, δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στους Αφρικανούς, συντρίβοντας τους με το επιβλητικό 105-59 και έκανε, έτσι, το ιδανικό «ποδαρικό» στον Δ’όμιλο, στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Ο 27χρονος γκαρντ των «πλάβι» έκανε προθέρμανση για τα μεγάλα ματς που θα ακολουθήσουν, ολοκληρώνοντας με 24 πόντους (5/7 τρίποντα) σε μόλις 19 λεπτά συμμετοχής και είχε για συμπαραστάτες τους… τρίδυμους πύργους, Γιόκιτς, Μιλουτίνοφ, Μαριάνοβιτς, οι οποίοι πρόσθεσαν αθροιστικά άλλους 40.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν χωρίς τον Νίκολα Γιόκιτς στην αρχική τους πεντάδα, με τους Μπογκντάνοβιτς και Μαριάνοβιτς να επωμίζονται τις πρώτες επιθέσεις αλλά να δέχονται απαντήσεις από τους Ανγκολέζους για το κλειστό 13-15 της εκκίνησης, ολοκληρώνοντας τελικά με διαφορά εννιά πόντων την πρώτη περίοδο (20-29).

Σιγά σιγά, η προδιαγεγραμμένη μοίρα των Αφρικανών άρχισε να γίνεται πραγματικότητα από το δεύτερο δεκάλεπτο, όποτε και το σύνολο του Αλεξάνταρ Ομπράντοβιτς πάτησε το «γκάζι» και ξέφυγε ανεπιστρεπτί μέχρι το τέλος του ματς.

Το 20-29, με προεξάρχων τον γκαρντ των Σακραμέντο Κινγκς, ο οποίος είχε 16 πόντους στο ημίχρονο, και highlight τις «μαγικές» συνεργασίες των δύο Νικόλα, Γιόκιτς και Μιλουτίνοφ, έφτασε με συνοπτικές διαδικασίες στο 32-50 της ανάπαυλας και ακολούθως έσπασε το φράγμα του +30 στο τρίτο δεκάλεπτο(40-70).

Στην τέταρτη και καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα περίοδο, οι Σέρβοι όχι μόνο δεν κατέβασαν ρυθμούς αλλά ξεπέρασαν και το +40 (47-98), φτάνοντας στο τελικό 105-59 με όλους τους παίκτες τους να σκοράρουν, πλην του άποντου Ραντούλιτσα.

Από το ηττημένο σύνολο του Γουίλ Βόιγκτ, ξεχώρισαν οι«διψήφιοι» Κάρλος Μοράις και Πάουλο Λεονέλ με 15και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τη δεύτερη αγωνιστική η Σερβία θα βρει απέναντι της τις Φιλιππίνες και η Ανγκόλα θα κοντραριστεί με την Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 32-50, 47-78, 59-105.

H Ιταλία διέλυσε τις Φιλιππίνες

Σε ένα παιχνίδι που… έληξε πριν καν αρχίσει, η Ιταλία διέλυσε 108-62 τις Φιλιππίνες, ξεκινώντας εντυπωσιακά στο Παγκόσμιο Κύπελλο, για τον τέταρτο όμιλο.

Η «σκουάντρα ατζούρα», η οποία έφτασε την υπέρ της διαφορά στον… Θεό και συγκεκριμένα ακόμη και στο +53 (52-105), είχε για πρώτους σκόρερ την τριπλέτα Ντατόμε (17π.), Ντέλα Βάλε (17π.) και Γκαλινάρι (16π.).

Από τους Ασιάτες ξεχώρισε ο Μπλατς, με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Πέρεζ με άλλους τόσους πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Ιταλία, με τους Χάκετ και Ντατόμε να την στέλνουν στο 4-28 και με τους Μπελινέλι και Γκαλινάρι να μπαίνουν στην… εξίσωση η διαφορά ξέφυγε στο +29 (8-37), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου! Οι παίκτες του Σακέτι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, με την απόσταση να φτάνει ακόμη και στο +39 (20-59), στο 18’, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το +38 (24-62).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους ήρθε και η… 40αρα για την Ιταλία, η οποία ήρθε δια χειρός Μπελινέλι (26-66), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει στο μέγιστο +47 (39-86). Το… πάρτι της Ιταλίας συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 62-108, ενώ νωρίτερα είχε φτάσει ακόμη και στο +53 (52-105).

Τα δεκάλεπτα: 8-37, 24-62, 39-86, 62-108