Μπαίνει στην τελική ευθεία η ΕΝΠ

Στο τελευταίο στάδιο της προετοιμασίας της μπαίνει από αυτή την εβδομάδα η Ένωση. Οι «βυσσινί» επέστρεψαν από χθες στην Κύπρο.

Σύμφωνα με τους διοικούντες, αλλά και τον προπονητή Γιώργο Κοσμά, η προετοιμασία της ομάδας στο Πράβετς στη Βουλγαρία έγινε σε εξαιρετικές εγκαταστάσεις και συνθήκες και ολοκληρώθηκε με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Αξίζει να σημειωθεί πάντως πως κατά τη χθεσινή επιστροφή της ΕΝΠ υπήρξε αρκετή καθυστέρηση στην αναχώρηση από το αεροδρόμιο της Σόφιας, με αποτέλεσμα η αποστολή να ταλαιπωρηθεί αρκετά μέχρι να φτάσει τελικά στην Κύπρο. Κατά τη διάρκεια των οκτώ ημερών στη Βουλγαρία έγιναν δώδεκα προπονήσεις και τρία φιλικά παιχνίδια με απολογισμό δύο νίκες και μία ήττα.

Η Ένωση κέρδισε στη Βουλγαρία τη Χάποελ Αφούλα με 2-0 με γκολ των Σεπάνιακ και Ουντόζι και τη Σαλαμίνα με 1-0 με γκολ του Ελευθερίου. Στο προχθεσινό τελευταίο και πιο δυνατό φιλικό ηττήθηκε από την Ξάνθη με 3-1. Το γκολ για τους «βυσσινί» πέτυχε ο Ρουσιάς. Στο πρώτο ημίχρονο του φιλικού αγώνα με την Ξάνθη ο Γιώργος Κοσμά έμεινε ικανοποιημένος από την παρουσία που είχε η ομάδα του στο Μπράβετς.

Στο β’ ημίχρονο ο Κοσμά πραγματοποίησε πολλές αλλαγές και είχε την ευκαιρία να δει όλους τους ποδοσφαιριστές που πήρε μαζί του στη Βουλγαρία και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Να σημειωθεί πως δοκιμάστηκε στο φιλικό παιχνίδι με την Ξάνθη ένας Βούλγαρος αμυντικός και ο πρώην αριστερός οπισθοφύλακας της Αλκής, Στάροκιν. Ο Κύπριος τεχνικός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Πέτρου, Αμπαρτσουμιάν, Βαλιάνο, Κυριάκου, Μουλαζίμη, Κουμή, Μαϊσουράντζε, Θεοδώρου, Ουντόζι, Ρουσιά, Σεπάνιακ.