Μπάσκετ: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ΕΘΑ

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, και τρίτη συνολικά στην τρέχουσα σεζόν, πέτυχε η ΕΘΑ Έγκωμης που κέρδισε εκτός έδρας τον ΑΠΟΠ Πάφου με 60-68, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ρέγκιναλντ Κίσσουνλαλ με 24 πόντους (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Οι γηπεδούχοι με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (7-2), όμως η ομάδα της Έγκωμης ξεκίνησε ένα σερί που την έφερε μπροστά στο σκορ με 9-13 και μάλιστα έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα (14-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με εξαίρεση στο 15′ που η διαφορά ήταν στους πέντε πόντους (25-30) υπέρ της ΕΘΑ, στην υπόλοιπη διάρκεια το σκορ ήταν στενό και ολοκληρώθηκε στο 34-35.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στα αρχικά στάδια του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 25′ να είναι στο ισόπαλο 43-43. Στη συνέχεια η ΕΘΑ δημιούργησε ένα σερί εννέα πόντων και το σκορ έφθασε στο 43-52. Η τρίτη περίοδος έκλεισε τελικά με την ομάδα της Έγκωμης να προηγείται με 46-53. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του αγώνα που έληξε με διαφορά οκτώ πόντων (60-68).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 34-35, 46-53, 60-68
ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης)Στόβερ 5, Χ. Δημητρίου 14 (4), Τέιλορ 14 (1), Τόμας 6, Χιλ 5 (1), Α. Δημητρίου 7 (1), Αγγελάκος 7 (1), Μαυρομάττης 2

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης)Xάρρις 9, Σμιθ 24 (1), Κίσσουνλαλ 7 (1), Παπαμιχαήλ 7 (2), Άντγκερ 12, Ίσαμπελ 9 (1), Παναγιώτου, Ιγκνατόφσκι