Μπάσκετ: Νίκη ΕΘΑ επί Ομόνοιας

Τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΕΘΑ, η οποία επικράτησε της Ομόνοιας με 103-84, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ρεγκινάλντ Κίσσουνλαλ με 22 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η ΕΘΑ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 11-0 τα πρώτα δύο λεπτά, με την Ομόνοια στη συνέχεια να μειώνει στους τρεις πόντους (14-11) μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου. Η ομάδα της Έγκωμης, όμως, δεν έχασε το προβάδισμά της και ανέβασε ξανά τη διαφορά, κλείνοντας την περίοδο με διαφορά εννέα πόντων (34-25). Η ΕΘΑ κράτησε, στη δεύτερη περίοδο, το προβάδισμά της με διψήφιο αριθμό. Μέγιστη διαφορά ήταν οι 17 πόντοι στο 17’ (55-38), με τους «πράσινους» με καλάθια των Νίκολς και Μπριτ να μειώνουν σε 55-42, που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία και στην τρίτη περίοδο, στα μισά της οποίας η διαφορά ήταν στους 15 πόντους (65-50), με την ΕΘΑ στη συνέχεια να δημιουργεί ένα σερί 12 πόντων και την ψαλίδα του σκορ να ανοίγει ακόμη περισσότερο (77-50). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ΕΘΑ προηγείτο με 26 πόντους (82-56), ενώ στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα δεδομένα παρέμειναν τα ίδια. Η ΕΘΑ κατάφερε να συμπληρώσει τριψήφιο αριθμό πόντων, με τη διαφορά στο τέλος να είναι στους 29 πόντους (103-84).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-25, 55-42, 82-56, 103-84

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης)Xάρρις 13, Σμιθ 16 (3), Κίσσουνλαλ 22 (2), Παπαμιχαήλ 7 (2), Άντγκερ 12 (1), Ίσαμπελ 21 (3), Γιάγκου, Ορφανός, Παναγιώτου 6, Κάσινος 6 (2), Ιγκνατόφσκι, Ροδοσθένους

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης)Μπριτ 10, Νίκολς 33 (5), Μάρκου 9 (3), Τσάφι 15 (2), Γκιλ 8, Μπάτλερ 6, Τρετιακόβ 3, Γεωργακούδης, Καραμπατάκης, Στυλιανού