Nations League: Άφησε στον… τόπο τη Β. Ιρλανδία η Αυστρία

Έκανε το… χρέος και ανέβηκε η Λευκορωσία, νίκη γοήτρου… at the buzzer για την Αυστρία επί της Β. Ιρλανδίας. Ισοπαλία ανάμεσα σε Μολδαβία και Λουξεμβούργο.

Την άνοδο στην League C του Nations League εξασφάλισε η Λευκορωσία επικρατώντας 2-0 στην έδρα του Σαν Μαρίνο για την έκτη αγωνιστική της δεύτερου γκρουπ. Με αυτόν τον τρόπο τερμάτισε στην πρώτη θέση και σφράγισε εισιτήριο για τα πιο πάνω… σκαλιά. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν από νωρίς γερές βάσεις για τη νίκη, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντραγκούν στο 8ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Σαρόκα, που στο 53’ (μετά από πάσα του σκόρερ του πρώτου τέρματος) διπλασίασε το τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι τερμάτισαν τελευταίοι, καταϊδρωμένοι και χωρίς να κάνουν σεφτέ σε βαθμούς.

Σε ένα αδιάφορο ουσιαστικά ματς, που είχε έπαθλο τη δεύτερη θέση του ίδιου γκρουπ, Μολδαβία και Λουξεμούργο ήρθαν 1-1 και οι γηπεδούχοι τερμάτισαν πίσω από τη Λευκορωσία με δέκα βαθμούς έναντι εννέα βαθμούς. Ο Τζινσάρι άνοιξε το σκορ στο 58’ για τους γηπεδούχους για να έρθει η απάντηση στο 70’ από τον Μπένσι.

League D (2ο γκρουπ)
1. Λευκορωσία 14
2. Λουξεμβούργο 10
3. Μολδαβία 9

4. Σαν Μαρίνο 0

Η Αυστρία πήρε νίκη σε δύσκολη έδρα και μάλιστα με γκολ στην εκπνοή κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία, αλλά το παιχνίδι ήταν ουσιαστικά αδιάφορο βαθμολογικά. Ο Λαζάρο «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, γράφοντας το τελικό 2-1. Νωρίτερα, ο Σχλάγκερ (49’) άνοιξε το σκορ και ο Έβανς ισοφάρισε στο 57ο λεπτό, με το 1-1 να μένει μέχρι τις καθυστερήσεις, προτού «χτυπήσει» ο μεσοεπιθετικός της Χέρτα.