Nations League: Στην τετράδα η Πορτογαλία

Ο Φερνάντο Σάντος με τη γνωστή του τακτική κατάφερε να οδηγήσει την Πορτογαλία στο final 4 του Nations League καθώς η ομάδα του έμεινε στο 0-0 με την Ιταλία. Ο προπονητής της Πορτογαλίας για ακόμη μια φορά θύμισε σε όλους πως είναι ένας απ’ τους πιο ουσιαστικούς προπονητές στον κόσμο και πως ξέρει πολύ καλά να φθάνει στο αποτέλεσμα που χρειάζεται.

Πολύ δυνατά μπήκε η Ιταλία στο παιχνίδι η οποία έδειξε απ’ την αρχή τις προθέσεις της. Μόλις στο 5’ ο Ινσίνια επιχείρησε ένα σουτ από πολύ καλή θέση, με τον Πατρίτσιο να διώχνει και τον Ιμόμπιλε από κοντά να μην μπορεί να σημαδέψει την εστία. Δυο λεπτά αργότερα η βολίδα του Φλορέντσι από αρκετή απόσταση πέρασε λίγο έξω. Οι Ιταλοί πίεζαν πολύ ψηλά, όμως αυτό που τους έλειπε ήταν η σωστή τελική πάσα. Όλες οι προϋποθέσεις σταματούσαν στην τελική πάσα, αν και έφθαναν με ευκολία στην περιοχή του Πατρίτσιο. Στο 35’ ο Ιμόμπιλε έφυγε σε τετ α τετ, όμως ο Πατρίτσιο του είπε όχι, ενώ στο 37’ η κεφαλιά του Μπονούτσι έφυγε μόλις έξω.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η Ιταλία ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά. Στο 49’ ο έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Μπαρέλα να σουτάρει και τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει μόλις έξω απ’ την εστία του Πατρίτσιο. Οι Πορτογάλοι όμως σιγά σιγά ισορρόπησαν το παιχνίδι και κράτησαν μακριά την Ιταλία. Στο 70’ ο Μάριο δοκίμασε το πόδι του από μακριά με τη μπάλα να φεύγει εκτός. Έξι λεπτά αργότερα ο Καρβάλιο απείλησε με ένα σουτ, όμως ο Ντοναρούμα έκανε εξαιρετική επέμβαση. Στο 84’ ο Ινσίνιε βρήκε το χώρο που ήθελε, όμως το σουτ του απ’ το ύψος της περιοχής πέρασε μόλις έξω.

Ιταλία (Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Μπιράγκι, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι (80′ Πελεγκρίνι), Κιέζα (87′ Μπεράρντι), Ιμόμπιλε (74′ Λασάνια), Ινσίνιε

Πορτογαλία (Σάντος): Πατρίτσιο, Φόντε, Ντίας, Ρουίς, Κανσέλο, Καρβάλιο, Νέβες, Πίτσι (66′ Μάριο), Σίλβα (89′ Ντανίλο), Σίλβα, Μπρούμα (84′ Γκερέιρο)

Σκόρερς: – / –

Κίτρινες Κάρτες: Ζορζίνιο, Μπονούτσι, Κιέζα / Νέβες, Ρουίς

Γ’ κατηγορία: Στο φινάλε θα κριθούν όλα

Στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων θα κριθούν τρία από τα τέσσερα εισιτήρια ανόδου στη Β’ κατηγορία του Nations League, καθώς Σκωτία και Ρουμανία πέτυχαν νίκες που τις διατηρούν ζωντανές στην υπόθεση πρωτιά.

Οι Σκωτσέζοι για τον πρώτο όμιλο πέρασαν με θρίαμβο από την Αλβανία με 4-0 εκμεταλλευόμενοι πλήρως την αποβολή του Μαβράι του Άρη στο 22’ της αναμέτρησης. Είχαν προλάβει βέβαια να προηγηθούν με τον Φρέιζερ στο 14’ αλλά μετά την αποβολή το έργο τους έγινε ευκολότερο. Με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δε έκαναν το 2-0 με τον Φλέτσιερ και το ματς καθάρισε. Στην επανάληψη βρήκαν δυο ακόμα γκολ από τον Φόρεστ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο αγώνας της Τρίτης(20/11) Σκωτία-Ισραήλ θα κρίνει τα πάντα αφού οι δυο τους ισοβαθμούν στους έξι βαθμούς. Η ισοπαλία είναι με το Ισραήλ.

Στον τέταρτο οι Ρουμάνοι ήθελαν μόνο νίκη για να έχουν ελπίδες και την πήραν με το ευρύ 3-0 επί των Λιθουανών. Πούσκας, Κέσερου και Στάντσιου έβαλαν τα γκολ. Στο 88′ αποβλήθηκε ο Νοβίκοβας για τους Λιθουανούς.

Με αυτή τη νίκη η Ρουμανία ανέβηκε στους εννιά βαθμούς έναντι 11 των Σέρβων. Στο φινάλε η Σερβία υποδέχεται τη Λιθουανία και η Ρουμανία παίζει εκτός στο Μαυροβούνιο. Με νίκη οι Σέρβοι προκρίνονται.