Nations League: «Τιμώρησε» την Β. Ιρλανδία η Βοσνία

Ζορίστηκε αλλά έφυγε με το τρίποντο από τη Βόρεια Ιρλανδία η Βοσνία, η οποία επικράτησε 2-1 στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας του Nations League.

Το ματς ξεκίνησε με ένταση, αφού οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο τρίτο μόλις λεπτό του ματς, όμως ο διαιτητής δεν είδε παράβαση. Οι Βορειοιρλανδοί διατήρησαν την κατοχή, όμως οι Βόσνιοι ήταν αυτοί που έφτασαν στο γκολ. Στο 37’ ο Τζέγκο έβγαλε από αριστερά παράλληλη μπαλιά στον Ντούλιεβιτς, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Φάρελ για το 1-0.

Η Βόρεια Ιρλανδία συνέχισε να πιέζει για το γκολ και στο δεύτερο μισό του ματς, όμως και πάλι η Βοσνία ήταν αυτή που ευστόχησε. Ο Σάριτς εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας, έκλεψε και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Η αντίδραση για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Γουίλ Γκριγκ να σκοράρει από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, για το 2-1.