Νίκη ΑΠΟΕΛ επί ΕΝΠ στην καλαθόσφαιρα

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα, επικρατώντας το απόγευμα του Σαββάτου (17/1/15) στο «Λευκόθεο» της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 72-60.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στήριξαν τη νίκη τους στην ευστοχία που είχαν στην τρίτη περίοδο, κυρίως με τον Ρόμπερσον (12π., 3/3τρ.), στο πιο γρήγορο παιχνίδι τους και την κυριαρχία τους κάτω από τα καλάθια, για να ανοίξουν τη διαφορά στο σκορ και να κρατήσουν στα χέρια τους το 10ο ροζ φύλλο αγώνα. Η Ένωση απέδειξε σε ακόμα ένα παιχνίδι πόσο ανταγωνιστική είναι και πως παλεύει όλα τα παιχνίδια της ανεξαρτήτως αντιπάλου και έδρας, ωστόσο και πάλι έμεινε από λύσεις στο β΄ ημίχρονο, δεχόμενη την 7η ήττα της.

Δύο προσωπικά μαρκαρίσματα επέλεξαν οι προπονητές στην έναρξη του αγώνα, με τον Γουρουνιά να ακολουθεί κατά πόδας τον Τατ και τον Νεοφύτου τον Κον, προσπαθώντας να «καταστρέψουν» την οργάνωση παιχνιδιού της αντίπαλης ομάδας. Ο ΑΠΟΕΛ, ωστόσο, με την υπεροχή του κάτω από τα καλάθια κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 8-3 στο 4΄34΄΄. Μετά το τάιμ-άουτ του Παναγιώτη Γιανναρά, ο Στάρινγκ με δύο σερί τρίποντα έφερε το ματς στα ίσα (10-10, 6΄13΄΄), με τον Κούννα να ξαναδίνει προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με τέσσερις πόντους (14-10). Η συνέχεια είχε αποκλειστικά βυσσινί χρώμα, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν τη μία λάθος επίθεση μετά την άλλη, με αποτέλεσμα η Ένωση να τρέξει σερί 0-10 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-20, με τους Αλεξάντερ και Στάρινγκ να έχουν από 9 πόντους.

Ο Τραΐκοφ επέκτεινε το σερί της Ένωσης στο 0-12 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως ήταν η ώρα που μίλησε ο Μάικολ Χάρισον, ο οποίος νίκησε κατά κράτος τους αντιπάλους του στην αντίπαλη ρακέτα και οδήγησε τον ΑΠΟΕΛ σε σερί 9-0 και προβάδισμα με 23-22 στο 13΄06΄΄. Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» διατηρούσαν ελαφρύ προβάδισμα, όμως αυτό που ξεχώριζε στον αγωνιστικό χώρο ήταν οι δυνατές άμυνες και η αστάθεια στην απόδοση των δύο ομάδων. Η Ένωση είχε και πάλι καλύτερο τελευταίο δίλεπτο και κατάφερε στη λήξη του ημιχρόνου να φέρει το ματς στα ίσα (33-33).

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια η Ένωση πήρε το προβάδισμα με 33-35, όμως η συνέχεια ανήκε στον ΑΠΟΕΛ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο σοβαρά σε άμυνα και επίθεση και σιγά-σιγά άρχισαν να δημιουργούν καλή υπέρ τους διαφορά, αφού υπερίσχυσαν στον τομέα των ριμπάουντ και τους δόθηκε η ευκαιρία να τρέξουν και να βγάλουν αιφνιδιασμούς, ενώ ο Ρόμπερσον βρήκε το χέρι του έξω από τα 6,75μ. Η Ένωση δεν είχε τις λύσεις του πρώτου ημιχρόνου, παρά μόνο από τον Τραΐκοφ κι έτσι μοιραία ακολουθούσε στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει στους 11 πόντους στο 29΄23΄΄ (57-46). Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες δεν άλλαξαν το παιχνίδι τους, με τον ΑΠΟΕΛ να διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμά του και να ανεβάζει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 35΄55΄΄, που ήταν οι 17 πόντοι (70-53). Ως τελικό σκορ καταγράφηκε το 72-60, που κράτησε τους «γαλαζοκίτρινους» στην πρώτη θέση.

Δεκάλεπτα: 14-20, 33-33, 57-49, 72-60.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος)
(12/20β., 21/35δ., 6/16τρ., 27-7ρ., 17ασ., 8κλ., 16λ.): Ρόμπερσον 22 (3), Έβανς 3, Νεοφύτου 2, Χάρισον 12, Σιζόπουλος 3 (1), Κούννας 10 (2), Τατ 10, Τσουπ 9, Πέσιτς 1.

ΕΝΩΣΗ Ν.Π. (Παναγιώτης Γιανναράς)
(10/17β., 19/36δ., 4/17τρ., 20-6ρ., 12ασ., 8κλ., 2κ., 15λ.): Θωμά 4, Γουρουνιάς, Κον 5, Τραΐκοφ 14 (1), Τρισόκκας 8, Στάρινγκ 9 (2), Παπαδόπουλος 2, Σάμπια 2, Αλεξάντερ 16 (1).