Νίκη με ανατροπή για Ομόνοια

Λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα με το γάλα στο Μακάρειο η Ομόνοια, αφού μετά από ένα μέτριο έως κακό πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει από την σκληροτράχηλη Δόξα, όμως στο δεύτερο 45λεπτο ανέβασε στροφές και βρήκε τις απαντήσεις που έψαχνε για να φύγει τελικά με τους τρεις βαθμούς στο σακούλι της, που είχε τόσο πολύ ανάγκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Η δεύτερη σερί νίκη για το «τριφύλλι» με τον Γιάννη Αναστασίου στον πάγκο ήρθε σε μια κρίσιμη καμπή της σεζόν, καθώς υπάρχει διακοπή λόγω εθνικών ομάδων και θα δοθεί η ευκαιρία για ανασύνταξη δυνάμεων κι επιστροφή κάποιων βασικών παικτών που ταλαιπωρούνται με τραυματισμό. Από πλευράς της η Δόξα, σε ακόμη ένα παιχνίδι με αντίπαλο από το «Big-6», απέδειξε πόσο καλή ομάδα είναι, βάζοντας δύσκολα στους «πράσινους» και διεκδικώντας μέχρι το τελευταίο λεπτό ένα θετικό αποτέλεσμα. Το 2-1 υπέρ του «τριφυλλιού» θεωρείται δίκαιο βάσει της συνολικής εικόνας της αναμέτρησης και των ευκαιριών που δημιούργησαν οι δύο ομάδες. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στην επικράτηση της Ομόνοιας ήταν οι Ραμίρες και Σοάρες, οι οποίοι συνεργάστηκαν άψογα και σημείωσαν από γκολ, ωθώντας την ομάδα τους σε μια δύσκολη ανατροπή του σκορ.

Δόξα: Γκρεμσλ, Περέιρα, Τίνκου, Μίτρεα, Ευσταθίου (53’ Νέλσον), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (81’ Άδωνη), Χατζηβασίλης (66’ Παπαφώτης), Λουίς Κάρλος, Ζατλ, Σαντίκ.
Ομόνοια:Μεχίας, Λόπεθ, Πρετσέ, Βύντρα, Λόρα (68’ Κούσουλος), Κατελάρης, Σοάρες, Γκόμεθ, Μανρίκε (87’ Αραούζο), Ζαρκίνιο (68’ Ενρίκες), Ραμίρες.