Νικήτρια στο «ντέρμπι του ήλιου» η Νάπολι

Η Νάπολι νίκησε με 2-1 τη Ρόμα στο «Σαν Πάολο» στο «ντέρμπι του ήλιου», στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Σέριε A και την «έπιασε» στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. «Παρτενοπέι» και «τζιαλορόσι» διεκδικούν την έξοδο στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς το όνειρο για Τσάμπιονς Λιγκ έχει απομακρυνθεί.

Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαν να πετύχουν κάποιο γκολ. Τελικά, στο 55’ ο Καγιεχόν μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα της Νάπολης. Η Ρόμα απάντησε με το καταπληκτικό πλασέ του Μχιταριάν έξω από την περιοχή στο 60’ για το 1-1. Στο 82’,΄όμως, ο Ινσίνιε με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1 για τους «παρτενοπέι», που λίγο αργότερα είδαν να τους ακυρώνεται και γκολ.

Η Αταλάντα επικράτησε της Κάλιαρι με 1-0 και πλησίασε την 3η Ίντερ στον ένα βαθμό. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε με πέναλτι στο 27΄ο Μουριέλ.

Η Μπρέσια κέρδισε με 2-0 τη Βερόνα και παρέμεινε «ζωντανή» όσον αφορά την παραμονή στη Σέριε Α. Ο Παπέτι άνοιξε το σκορ στο 52’ και ο Ντοναρούμα πέτυχε το 2-0 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Κάπως έτσι ανέβασε την Μπρέσια στους 21 βαθμούς, μειώνοντας τη διαφορά από τις θέσεις της παραμονής στο -5.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Σαμπντόρια, η οποία κέρδισε εύκολα με 3-0 της ΣΠΑΛ και ξέφυγε από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Σώθηκε στο φινάλε η Τζένοα που πήρε τον βαθμό στην έδρα της Ουντινέζε (2-2) παρότι βρέθηκε να χάνει με δυο τέρματα διαφορά.

Τέλος, η Φιορεντίνα συνέχισε την ανοδική της πορεία επικρατώντας με 2-1 στην έδρα της Πάρμα. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής:

Γιουβέντους-Τορίνο 4-1 (3′ Ντιμπάλα, 29′ Κουαδράδο, 61′ Κρ. Ρονάλντο, 87′ αυτ. Τζίτζι – 45’+6′ πεν. Μπελότι)

Σασουόλο-Λέτσε 4-2 (5′ Καπούτο, 63′ πεν. Μπεράρντι, 78′ Μπογκά, 83′ Μούλντουρ – 27′ Λουτσιόνι, 67′ πεν. Μανκόζου)

Λάτσιο-Μίλαν 0-3 (23′ Τσαλχάνογλου, 34′ πέν. Ιμπραΐμοβιτς, 59′ Ρέμπιτς)

Ίντερ-Μπολόνια 1-2 (22′ Λουκάκου / 74′ Τζουγουάρα, 80′ Μπάροου)

Κάλιαρι-Αταλάντα 0-1 (27′ πέν. Μουριέλ)

Σαμπντόρια-ΣΠΑΛ 3-0 (12′, 45’+3′ Λίνετι, 45′ Γκαμπιαντίνι)

Μπρέσια-Βερόνα 2-0 (52′ Παπέτι, 90’+6′ Ντοναρούμα)

Πάρμα-Φιορεντίνα 1-2 (49′ πέν. Κούτσκα / 19 πέν., 32′ πέν. Πούλγκαρ)

Ουντινέζε-Τζένοα 2-2 (44′ Φοφανά, 73′ Λαζάνια / 81′ Πάντεφ, 90’+7′ Πιναμόντι)

Νάπολι-Ρόμα 2-1 (55′ Καγεχόν, 82′ Ινσίνιε-60′ Μχιταριάν)