O Χόντα είχε απάντηση

Μια από τις συναρπαστικότερες μονομαχίες του φετινού Μουντιάλ έλαβε χώρα στην Εκατερινούπολη και η οποία δεν ανέδειξε νικητή μιας και Ιαπωνία και Σενεγάλη μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Οι Ασιάτες είχαν την υπεροχή στις πλείστες στατιστικές κατηγορίες ωστόσο οι Αφρικανοί ήταν ουσιαστικοί, παίρνοντας δύο φορές κεφάλι στο σκορ με τους Μανέ και Βαγκέ. Ινούι και Χόντα ήταν οι δύο ποδοσφαιριστές οι οποίοι ισοφάρισαν για τους Ιάπωνες, με το αποτέλεσμα αυτό να επιτρέπει στους δύο μονομάχους να συγκατοικήσουν εκ νέου στην κορυφή του ομίλου με τέσσερις βαθμούς και απόλυτη ισορροπία στη διαφορά των γκολ.

Με τη Σενεγάλη να βγάλει καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τους Αφρικανούς να φτάνουν νωρίς σχετικά στο γκολ, καθώς στο 11ο λεπτό ο Μανέ πήρε την επαναφορά από ασταθή απόκρουση του Καβασίμα και με προβολή έκανε το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα οι Ιάπωνες εκδήλωσαν τελική προσπάθεια με το σουτ του Χασέμπε από το ύψος της μεγάλης περιοχής να σταματά σε συμπαίκτη του, ενώ στο 18ο λεπτό ο Σιμπασάκι δεν μπόρεσε να σημαδέψει τον Καγκάβα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

Στο 21ο λεπτό ο Σαρ απείλησε με γυριστό σουτ ωστόσο ο Καβασίμα απόκρουσε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν σειρρά του Κουλιμπαλί να δηλώσει παρών με άστοχη κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Οι Σενεγαλέζοι διατήρησαν με άνεση το μηδέν παθητικό μέχρι το 34ο λεπτό όταν ο Ινούι με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1, σε ένα σημείο που οι Ασιάτες έδειχναν ότι ήθελαν αλλάν δεν μπορούσαν.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Νιάνγκ έκανε την κίνηση στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε τον Καβασίμα σε τετ-α-τετ με τον Ιάπωνα τερματοφύλα να μπλοκάρει και να εξιλεώνεται για το λάθος του 11ου λεπτού. Στο 44ο λεπτό οι Ασιάτες εφάρμοσαν με επιτυχία το τεχνητό οφσάιντ σε εκτέλεση φάουλ του Ντιαγέ με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1.

Στο τρίτο λεπτό της επανάληψης η Σενεγάλη προσπάθησε να απειλήσει με το πέμπτο κερδισμένο κόρνερ ωστόσο ο Σανέ αστόχησε με κεφαλιά. Με τον ίδιο τρόπο ο Οσάκο δεν κατάφερε να βάλει δύσκολα στον Σενεγαλέζο τερματοφύλακα στο 50ο λεπτό, ενώ ένα σουτ του Μπαμπέ Ντιαγέ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καβασίμα.

Ο Νιάνγκ ανέλαβε δράση στο 55ο λεπτό ωστόσο η πρσπάθειά του εκτός περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Ιάπωνα τερματοφύλακα, ενώ τέσσερα λεπτά δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για κτύπημα στο πρόσωπο του Σόχι. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδού ο Οσάκο κινήθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τη συρτή μπαλιά από δεξιά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ινούι φλέρταρε με δεύτερο γκολ ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε από πλάγια θέση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Κόντρα στηροή της αναμέτρησης η Σενεγάλη πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ με τον Βαγκέ να πλασάρει εύστοχα τον Καβασίμα κάνοντας το 1-2, ενώ ο Χόντα ερχόμενος από τον πάγο στο 78ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα αξιοποιώντας τη μεταβίβαση του Ινούι. Ο Νιάνγκ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την αναμέτρηση αποχωρώντας τραυματίας στο 84ο λεπτό, ενώ η συντηρητική τακτική των δύο προπονητών δεν έφερε αλλαγή στο σκορ κατά την διάρκεια της τετράλεπτης καθυστέρησης.

Ερχόμενος από τον πάγκο και αντικαθιστώντας τον αρνητικό Σίτζι Καγκάβα, ο έμπειρος Κεϊσού Χόντα κατάφερε να απονείμει δικαιοσύνη και να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας για την Ιαπωνία. Ο επιθετικός της μεξικανικής Πατσούκα μπήκε στον αγώνα στο 73ο λεπτό και χρειάστηκε μόλις πέντε ώστε να εκμεταλλευτεί την πάσα του Ινούι και να δαμορφώσει το 2-2. Με το γκολ που πέτυχε, ο Κεϊσού Χόντα έγινε ο πρώτος Ιάπωνας ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε τρία Μουντιάλ.

Ιαπωνία (Α. Νισίνο): Καβασίμα, Γιοσίντα, Ναγκαμότο, Σακάι, Σόχι, Χασέμπε, Ινούι (87′ Ουσάμι), Καγκάβα (73′ Χόντα), Χαραγκούσι (75′ Οκαζάκι), Σιμπασάκι, Οσάκο

Σενεγάλη (Α. Σισέ): Ντιαγέ Κ., Κουλιμπαλί, Σανέ, Σαμπάλι, Βαγκέ, Ντιαγέ Α. (65′ Κουγιάτε), Γκεγέ, Ντιαγέ Μ. (81′ Ντογιέ), Νιάνγκ (86′ Ντιούφ), Μανέ, Σαρ

Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Σκόρερς: 34′ Ινούι, 78′ Χόντα/11′ Μανέ, 71′ Βαγκέ

Κίτρινες κάρτες: Ινούι/Νιάνγκ, Σαμπάλι, Ντογίε

Θεατές: 32,572