Ο Έρικσεν έκαψε την Γιουβέντους, πάρτι για την Μάντσεστερ Σίτι…

Προβάδισμα για τα προημιτελικά του Champions League απέκτησε η Τότεναμ που κατάφερε να αποδράσει με το 2-2 από την έδρα της Γιουβέντους εν όψει του επαναληπτικού.

Ο Ιγκουαϊν με δύο τέρματα (2′, 9′) έβαλε μπροστά στο σκορ τη «Κυρία» νωρίς στο παιχνίδι, όμως, ήταν μοιραίος στη συνέχεια  αφού αστόχησε σε πέναλτι που ίσως άλλαζε τα δεδομένα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνυ.

Πριν την εκτέλεση του Αργεντίνου που σημάδεψε το δοκάρι, ο Κέιν είχε προλάβει να μειώσει (35′) ενώ ο Έρικσεν χάρισε την ισοπαλία στους Άγγλους με εκτέλεση φάουλ (72′).

—————————————————————————————————————-

Καμία αντίσταση δεν συνάντησε η Μάντσεστερ Σίτι που διέλυσε με 4-0 εκτός έδρας τη Βασιλεία και τσέκαρε ήδη το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Champions League.

Το παιχνίδι τελείωσε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η ομάδα του Γκουαρντιόλα είχε καταφέρει να «καθαρίσει» από το 23′. Σε εκείνο το σημείο το κοντέρ έγραψε τρία γκολ με σκόρερ τους Γκουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα και Αγουέρο.