Ο Ιβάν… εξέθεσε την «Κυρία»(vid)

Με μπροστάρη   τον Ιβάν Τρισκόφσκι που πέτυχε δύο γκολ, η ΑΕΚ έσπασε το αήττητο που διατηρούσε η Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», επικρατώντας της με 2-1. Το ντεμπούτο του Νταβίντ Κανέδα, ήταν ιδανικό στον πάγκο της ομάδας της Λάρνακας που εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη σε σύγκριση με τα τελευταία παιχνίδια της ομάδας.

Η Ανόρθωση που δέχεται την πρώτη της ήττα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για φέτος, δεν είχε φαντασία στην επίθεση και με το που δέχθηκε το δεύτερο γκολ δεν κατάφερε να αντιδράσει άμεσα. Κάτι που έπραξε στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το ματς που ξεκίνησε με την «Κυρία» να δημιουργεί την πρώτη καλή στιγμή με τον Σίλντενφελντ όμως η ΑΕΚ ισορρόπησε το ματς και έφτασε στο γκολ στο 16’ με απευθείας εκτέλεση του αρχηγού της. Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει ουσιαστικούς κινδύνους μπροστά από την εστία του Τόνιο.

Στο β’ ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε πιο αποφασιστικά και αφού ο Ιβάν Τρισκόφσκι προειδοποίησε δις την εστία του Λόρια, με τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης να έχει απάντηση, την τρίτη… δεν είχε. Έπειτα από κόρνερ, ο «Τρίσκο» ανέβηκε πιο ψηλά απ’ όλους στο πρώτο δοκάρι και διπλασίασε τα δικά του τέρματα και της ομάδας του. Η Ανόρθωση που δεν είχε καθαρό μυαλό, έκανε πολλές λάθος μεταβιβάσεις, κλεισμένη αρκετά καλά από την άψογη αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ. Βρήκε πάντως ένα γκολ με τον Κατσαράβα στο 90+1, και αφού προηγήθηκε δοκάρι του Γκαλίτσιου. Τα τελευταία λεπτά «έσπασαν καρδιές» και στο 90+5 η Ανόρθωση βρήκε την φάση του αγώνα. Ο Σίλντενφελντ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Τόνιο, έκανε το πλασέ με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν πάνω στην γραμμή και οι φιλοξενούμενοι του πολύ καλά διαβασμένου Νταβίντ Κανέδα, να φεύγει νικήτρια με το τελικό 2-1.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν(56′ Μαργκάσα), Κ. Αρτυματά, Νταουσβίλι, Ράγιος, Οκριασβίλι, Καλτσάς(56′ Ανανίτζε), Ντούρις(68′ Κατσαράβα)

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιολς(78′ Γκολομπάρτ), Άμπρααμ, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Ναράνχο, Γιάννου(82′ Ράσπας), Φακούντο(75′ Σπόλιαριτς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαργκάσα, Ντούρις (3η), Οκριασβίλι / Φακούντο (6η), Πλάνας, Τόνιο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νέιτς Καϊτάζοβιτς (Σλοβενία), Αλεξάνταρ Κασάποβιτς, Νταβίντ Γκάπροβετς,