Ο νόμος του Μέσι

Με τον Λιονέλ Μέσι αφηνιασμένο, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-1 τη Νάπολι και πέρασε στους «8» του Champions League με συνολικό σκορ, 4-2. Την Μπάγερν θα βρουν μπροστά τους οι Καταλανοί.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Πικέ έκανε λάθος και ο Μέρτενς από πλάγια αριστερά έκανε με τη μία το γύρισμα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Τερ Στέγκεν και στο 10’ μετά από κόρνερ του Ράκιτιτς, ο Λενγκλέ με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Μάλιστα στο 23ο λεπτό, ο Μέσι έμεινε όρθιος στα δεξιά της περιοχής, πέρασε δύο παίκτες, έπεσε από το μαρκάρισμα αλλά σηκώθηκε και πλάσαρε πανέμορφα για το 2-0 και στο 30’ ήρθε και 3ο γκολ για τους Καταλανούς το οποίο όμως ακυρώθηκε. Αρχικά ο Άλμπα γύρισε για τον Σουάρες κι εκείνος πλάσαρε με τον Οσπίνα να λέει όχι και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντε Γιονγκ σήκωσε για τον Μέσι, που κατέβασε με το στήθος και πλάσαρε ιδανικά. Ωστόσο ο Τσακίρ και οι βοηθοί του ανακάλυψαν χέρι στο VARκαι ακύρωσαν το γκολ αλλά όλα τα ριπλέι έδειξαν να μην υπάρχει παράβαση.

Όμως στο 41’ ο Mέσι έβαλε το πόδι του μπροστά από τον Κουλιμπαλί, ο οποίος δεν έβλεπε και προσπάθησε να διώξει την μπάλα. Αντ’ αυτού κλώτσησε τον Αργεντινό και ο Τσακίρ μετά από χρήση του VARέδωσε το πέναλτι. Ο Σουάρες το μετέτρεψε σε γκολ κι έκανε το 3-0.

Και στο 45+4’ ο Μέρτενς τσίμπησε την μπάλα, ο Ράκιτιτς τον χτύπησε χαμηλά και ο Τούρκος ρέφερι έδωσε το πέναλτι με τον Ινσίνιε να μειώνει σε 3-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 53ο λεπτό ο Ινσίνιε πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε, ενώ στο 70’ η γυριστή κεφαλιά του Λοσάνο πέρασε έξω και στο 81’ ακυρώθηκε γκολ του Μίλικ για οφσάιντ.

Στο 85ο λεπτό το σουτ του Λοσάνο έξυσε το δοκάρι του Τερ Στέγκεν ο οποίος στο 90+4′ έσωσε μετά από γύρισμα του Ντι Λορέντζο από δεξιά.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Άλμπα, Λενγκλέ, Πικέ, Σέρχι Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Ντε Γιονγκ, Μέσι, Σουάρες (90+2’ Φίρπο), Γκριεζμάν (84’ Μόντσου)

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ρουί, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Ντι Λορέντζο, Ντέμε (46’ Λομπότκα), Ζιελίνσκι, Ρουίθ (79’ Ελμάς), Μέρτενς, Καγιεχόν, Ινσίνιε (79’ Μίλικ)