Ολυμπιακός: Πρώτη νίκη με γκολάρα Γκουστάβο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε της ΕΝΠ εκτός έδρας με σκορ 1-2. Μάντζης και Γκουστάβο τα γκολ των νικητών. Ο Μπαρμπόζα ισοφάρισε προσωρινά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι γνώρισαν δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Το παιχνίδι στο Παραλίμνι ξεκίνησε με γκολ. Σκόρερ ο Μάντζης στο 10′ με κοντινή προβολή, έπειτα από μπαλιά του Μανρίκε. Η ΕΝΠ φάνηκε ανήμπορη να αντιδράσει άμεσα, καθώς δυσκολευόταν πάρα πολύ στη δημιουργία φάσεων και η ομάδα της Λευκωσίας διαχειριζόταν άψογα το υπέρ της προβάδισμα, έχοντας και καλύτερη εικόνα, όσο περνούσαν τα λεπτά.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με «τυχερό» γκολ στο 54′. Ο Λουσέρο σούταρε από πολύ μακριά, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Μπαρμπόζα και κατέληξε στα δίκτυα, ξεγελώντας τον Μιχαήλ. Στη συνέχεια, έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το νικητήριο γκολ. Εν τέλει, η ομάδα της Λευκωσίας προηγήθηκε ξανά με «μαγική» εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο στο 77′. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν μια ξεκάθαρη ευκαιρία με τον Μαρκόσκι στο 83′, όμως τίποτα περισσότερο.

ΕΝΠ: Πέτρου, Μουλαζίμης (75′ Κοσμάς), Φαν Άνχολντ, Λουσέρο, Μπελόνε (81′ Ουντότζι), Κυνηγόπουλος (60′ Μαρκόσκι), Ντένινγκ, Θεοδώρου, Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Ριμπέιρο

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Σαμπίνια, Ψάλτης, Μάντζης, Γκουστάβο, Σαντάνα (86′ Νάνι), Μανρίκε, Πεχλιβάνης (62′ Σαλί), Ανδρέου, Κυριάκου, Φαν Κέσελ (74′ Κα)

Σκόρερ: 54′ Μπαρμπόζα/10′ Μάντζης, 77′ Γκουστάβο

Κίτρινες: Ντένινγκ, Μπαρμπόζα /Φαν Κέσελ, Σαντάνα, Μανρίκε, Κυριάκου

Διαιτησία: Λούκας Σωτηρίου (Μιχάλης Σωτηρίου, Μάριος Καλογήρου)