«Οργισμένος» Ολυμπιακός!

Στο καλύτερο… θύμα για «ξέσπασμα» μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Παναθηναϊκό εξελίχθηκε ο Κολοσσός για τον Ολυμπιακό!

Παίζοντας συγκεντρωμένα σε άμυνα και επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από την ομάδα της Ρόδου, συντρίβοντάς την 88-62 για την πρώτη αγωνιστική της φετινής Α1.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Λοτζέσκι με 20 πόντους, με τον Πρίντεζη να είχε 12, ο Αγραβάνης 11 και τον Τσαϊρέλη να προσθέτει άλλους 10. Από τους «θαλασσί» κορυφαίος ήταν ο Λιούις με 17 πόντους.

Με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει μπει ορεξάτος στην επίθεση και με τον υπόλοιπο Ολυμπιακό να παίζει καλή άμυνα, το σκορ στα πρώτα λεπτά έγινε γρήγορα 11-4, ενώ στα μισά τη περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +11 (17-6). Ο Λιούις ήταν η μόνη αξιόπιστη λύση για τον Κολοσσό (19-11), ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Από τη μία ο Σπανούλης δημιουργούσε και από την άλλη ο Λοτζέσκι… εκτελούσε, με το σκορ να διαμορφώνεται… μοιραία στο 32-16.

Ο ρυθμός του Ολυμπιακού δεν διεκόπη ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει από νωρίς στο +23 (44-21). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την πιεστική τους άμυνα, βγάζοντας απανωτούς αιφνιδιασμούς και με τους Ροδίτες να μην ήταν σε θέση να ακολουθήσουν αυτές τις… ταχύτητες, η διαφορά συντηρούνταν πάνω από τους 20 πόντους (49-26). Τίποτε δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και έτσι οι πρωταθλητές Ελλάδας πήγαν στα αποδυτήρια με… προίκα το +24 (55-31).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήταν συγκεντρωμένος μόνο στην άμυνα, καθώς στην επίθεση δεν ήταν τόσο… φρέσκος. Έτσι, το ματς δεν απέκτησε τόσο γρήγορο ρυθμό, αλλά η διαφορά διατηρούνταν στο ίδιο επίπεδο (62-37). Οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να ήταν άστοχοι μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκαν σε κανένα σημείο οι φιλοξενούμενοι, με το σκορ να ήταν 67-40.

Χάρη σε ένα σερί 6-0 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έστειλε την υπέρ του διαφορά στο μέγιστο (73-40). Όπως είναι φυσικό, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμαζε στη συνέχεια αρκετά σχήματα και πρόσωπα, με τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται αυτό για ένα δικό του 11-0 (73-51). Εκεί, ακολούθησε ένα «ξέσπασμα» από τον Τσαϊρέλη για το +30 (81-51), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 88-62.

Τα δεκάλεπτα: 32-16, 55-31, 67-40, 88-62
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5 (1τρ., 8 ασ.), Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης 10, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 12, Αγραβάνης 11 (1), Μάντζαρης 9 (3), Χάκετ 3 (1), Λοτζέσκι 20 (3), Αθηναίου.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7, Μπιλλής 2, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 10 (1), Ντέιβις 4, Γεωργαλλής, Λίντεν 2, Ρέλεφορντ 4, Αγγελάκος, Άχονεν 7, ΜακΓκί 9, Λιούις 17 (2).