Πέρασε η Ίντερ με… σούπερ Λουκάκου

Η Ίντερ επικράτησε της Λεβερκούζεν με 2-1 και πέρασε στην ημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Στα ημιτελικά της διοργάνωσης, πλέον, η Ίντερ που θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του Σαχτάρ Ντόνετσκ-Βασιλεία. Ιστορικό ρεκόρ στη διοργάνωση σημείωσε ο Ρομέλου Λουκάκου καθώς έγινε ο μόνος ποδοσφαιριστής που σκοράρει για εννιά διαδοχικά παιχνίδια!

Με διάθεση να κυριαρχήσει στο γήπεδο μπήκε στο ματς η Ίντερ, με τους παίκτες του Κόντε να πραγματοποιούν ίσως την καλύτερή τους φετινή εμφάνιση σε ημίχρονο. Γρήγορη και καλή κυκλοφορία της μπάλας, συνεργασίας και ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή. Αυτή η υπεροχή μετατράπηκε σε γκολ για την Ίντερ με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου αγώνα, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Μπαρέλα που έπιασε το σουτ στο εξωτερικό, πέρασε από όλους τους αντιπάλους και κατέληξε στα δίχτυα του Χραντέτσκι για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα δε, η Ίντερ κατάφερε να βρει για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Λουκάκου να βάζει πλάτη τον Ταπσόμπα, να τον παίρνει… παραμάζωμα και να στέλνει με ωραίο τελείωμα ενώ έπεφτε την μπάλα στα δίχτυα (2-0). Ο Λουκάκου απέδειξε ξανά πως είναι σε τρομερή κατάσταση, σκόραρε για ένατο διαδοχικό ματς στο Europa League και έγινε ο μόνος ποδοσφαιριστής που καταφέρνει κάτι τέτοιο!

Άμεση η αντίδραση της Λεβερκούζεν, που με τον πιο… καυτό της παίκτη τον Χάφερτς μείωσε σε 2-1 στο 25ο λεπτό και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην ματσάρα που βλέπαμε, με την Ίντερ να κερδίζει στα… καπάκια πέναλτι αλλά ο διαιτητής να το παίρνει σωστά μετά το τσεκάρισμα του VAR. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, η Λεβερκούζεν ήταν επικίνδυνη στην κόντρα αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει τον Χαντάνοβιτς και η Ίντερ συνέχιζε να πιέζει, χωρίς αποτέλεσμα και με το υπέρ της 2-1 να μένει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος έγιναν αρκετές φάσεις για γκολ, ωστόσο το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η Ίντερ πανηγύρισε την πρόκριση.

Πηγή: sport-fm.gr