Πήρε… φωτιά το πρωτάθλημα Β’ κατηγορίας

Διεξάχθηκαν σήμερα τρεις εξ’ αναβολής αγώνες της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας και τα αποτελέσματά τους έβαλαν φωτιά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η πρωτοπόρος Καρμιώτισσα Πολεμιδιών στην έξοδο της στο Ζακάκι ηττήθηκε με 2-0 από την ΑΕΖ, στην παρουσία περισσότερων από 500 φιλάθλων. Για τους γηπεδούχους, που μπήκαν «σφήνα» στους πρωτοπόρους, σκόραραν οι Ταξιάρχης στο πρώτο ημίχρονο και ο τερματοφύλακας Καϊρίνος (πέναλτι) στην επανάληψη. Αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα του Κύπριου τερματοφύλακα στο πρωτάθλημα.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε ο αγώνας στην Κυπερούντα μεταξύ της ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς και του Ολυμπιακού που έληξε ισόπαλος 1-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Στο Παραλίμνι η τοπική Ένωση νίκησε τον Άρη με 2-0 από τέρματα που σημείωσαν οι Μπασόφ και Τσιακλής και μείωσε τη διαφορά από τις πρώτες θέσεις.

Μετά από τα σημερινά αποτελέσματα το ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα φουντώνει και αναμένεται έντονος ανταγωνισμός στη συνέχεια. Σημειώνουμε ενδεικτικά ότι η διαφορά της πρωτοπόρου Καρμιώτισσας από την Ένωση Νέων Παραλιμνίου, που βρίσκεται στην 6η θέση, είναι μόνο 5 βαθμοί.