Πολλά γκολ και μοιρασιά

Ανόρθωση και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες με 2-2 στο “Αντώνης Παπαδόπουλος” μετά από ένα   εντυπωσιακό παιχνίδι. Στους 20 βαθμούς η Ανόρθωση και στους 12 η Πάφος. Στο 13’, η Παφιακή ομάδα προηγήθηκε στο σκορ. Ο Σίροκ έκανε μια επικίνδυνη μπαλιά από δεξιά και ο Γκόρντον Σίλντενφελντ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Η αντίδραση της ομάδας της Αμμοχώστου ήταν άμεση. Ο Κατσιαράβα στο 18’ είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με το πλασέ του να περνά άουτ, αλλά πέντε λεπτά αργότερα δεν «λάθεψε» και ισοφάρισε με κοντινό πλασέ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή.

Στο 52’, ο Κοφί εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντόβμπνια με κεφαλιά προς τα πίσω έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Στο  67′  ισοφαρίζει 2-2 η Πάφος. Σέντρα του Ανγκούλο, κακή έξοδος του Δημητρίου και ο Νέμετς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα

Η Ανόρθωση έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 71’, όταν το σουτ του Βίκτορ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μολ. Το παιχνίδι, στη συνέχεια, βρισκόταν στην «κόψη του ξυραφιού» με πολύ δυνατά μαρκαρίσματα και πολλές κίτρινες κάρτες προς το τέλος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Στο 85’, 86’ και 89’ ο Κατσιαράβα απώλεσε τρεις τεράστιες ευκαιρίες, ενώ ο Ανγκούλο «σπατάλησε» τεράστια ευκαιρία στο 90’ για την Πάφο, όταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ άουτ σε αντεπίθεση.

Ανόρθωση: Δημητρίου, Κοφί (89′ Κάτσαρ), Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Κατσαράβα, Ράγιο, Μπεσάτ (75′ Μικελτάντζε), Βίκτορ, Ντούρις, Πράνιτς, Ντουγκλάο

Πάφος  : Μολ, Καρώ, Χολτ, Σίροκ, Ράσιτς (82′ Φιλιώτης), Ζάντερ, Κουλς, Φόλμπρεχτ (90+4′ Λουλίνια), Ανγκούλο (90′ Ντέιμεκ), Νέμετς, Ντόβμπνια

Κίτρινες: Ντουγκλάο, Κοφί, Βίκτορ/ Ράσιτς, Μολ, Ζάντερ, Ανγκούλο

Διαιτησία: Ανδρέας Αργυρού (Χαράλαμπος Γεωργίου, Κυριάκος Κυριάκου)