Πολύτιμος, αλλά… λίγος ο βαθμός για την Ένωση

Θετικός κρίνεται για την Ένωση Νέων Παραλιμνίου ο βαθμός που πήρε από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με την ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Ανόρθωση.

Ωστόσο, δεν ήταν αρκετός για να βγάλει την ομάδα από τη δύσκολη θέση στην οποία βρίσκεται, με τον κίνδυνο του υποβιβασμού να παραμένει ορατός. Στις τάξεις των «βυσσινί» υπάρχει ικανοποίηση για το αποτέλεσμα, όμως η νίκη της Αλκής επί του Ερμή τούς έριξε στην προτελευταία θέση μαζί με τη Δόξα και η προσπάθεια για παραμονή γίνεται ακόμα πιο δύσκολη. Ήταν ο έκτος βαθμός εκτός έδρας για την

Ένωση και ο πρώτος που πήρε σε άλλο γήπεδο εκτός από το «Αμμόχωστος», όπου μετρά μία νίκη επί της Αλκής και ισοπαλίες με τον Ερμή και τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κάριτ Φελκ έμεινε ευχαριστημένος μόνο από το βαθμό, όχι όμως και την εμφάνιση της ομάδας του: «Είναι σημαντικός ο βαθμός εκτός έδρας απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα όπως είναι η Ανόρθωση. Δεν παίξαμε πολύ καλά. Είχαμε αμυντικά προβλήματα, όμως δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες. Θεωρώ ότι είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Πρέπει να κρατήσουμε αυτή τη δυναμική», ανέφερε μετά τον αγώνα ο Δανός τεχνικός.

Ο Γκονζάλο Ζαράτε άργησε, όμως σημείωσε το πρώτο του τέρμα με την παραλιμνίτικη ομάδα. Ο Αργεντινός επιθετικός είναι ένα από τα μεγάλα ονόματα που αποκτήθηκαν το περσινό καλοκαίρι και όλοι στο Παραλίμνι ευελπιστούν ότι το γκολ που πέτυχε θα τον βοηθήσει κυρίως ψυχολογικά.

Ο ποδοσφαιριστής φάνηκε άτυχος, καθώς τραυματίστηκε στον ώμο και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Γκοζλάν. Η ανετοιμότητα του τελευταίου, ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό, είχε ως επακόλουθο να αντικατασταθεί μετά από 32 λεπτά από τον Σερπάκοφ.