Πόσο μ’αρέσει η κορυφή!(στιγμιότυπα)

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια στον αγώνα κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0, πραγματοποιώντας απλή και ουσιαστική εμφάνιση.

Μια νίκη με τεράστια σημασία για την Ομόνοια, αφού την επαναφέρει στην κορυφή της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, εκμεταλλευόμενη και την ήττα της Ανόρθωσης από τον Απόλλωνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ομόνοια πέτυχε τρία γκολ για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ήταν το πέμπτο σερί παιχνίδι που δεν δέχεται γκολ. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα, με 14 βαθμούς παραμένει στην 8η θέση.

Η Ομόνοια κατάφερε από το πρώτο ημίχρονο να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Οι Ορτέγα (23΄) και Γκόμεθ (34΄), ήταν οι δράστες των γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μποτεάκ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 72΄.

Δύο σοβαρά λάθη από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Νικόλα Νεοκλέους. Στο 3΄ κακώς δεν έδωσε πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας σε ανατροπή του Ορτέγα από τον Τσαμπούρη. Στο 35΄, ο Γκόμεθ, ανέτρεψε τον Τισντέλ, όμως και πάλι δεν δόθηκε πέναλτι.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ : Βεσελόφσκι (80΄ Κίσσας), Τσαμπούρης, Λαμπό, Φουστάρ, Ρομάν, Κορέια, Ρέινολντς, Κωστή, Ελουντού, Τισντέλ (63΄ Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ (82΄ Σίμπσον)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ (80΄ Χούμποτσαν), Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Ορτέγα (72΄ Κακουλλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Νταρμπισάιαρ (80΄ Μίκου)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νικόλας Νεοκλέους (Χαράλαμπος Γεωργίου – Ανδρέας Ανδρέου), 4ος: Ανδρέας Αργυρού, Παρ.: Μιχάλης Ιωάννου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μποτεάκ, Νταρμπισάιαρ (3η)