Προελαύνει η Μαν. Γιουνάιτεντ

epa07280637 Manchester United's caretaker manager Ole Gunnar Solskjaer (2-L) reacts after the English Premier League Soccer match between Tottenham Hotspur and Manchester United at Wembley Stadium in London, Britain 13, January 2019. EPA/NEIL HALL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

Είναι πλέον μια διαφορετική ομάδα και αυτό «φωνάζει» από μακριά. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ πέρασε το πιο δύσκολο τεστ που είχε να δώσει σε αυτό το εύρος αγώνων, καθώς κατάφερε να επικρατήσει της Τότεναμ στο «Γουέμπλεϊ» με 1-0, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικά πρώτο ημίχρονο και έχοντας έναν «διαστημικό» Ντε Χέα στο δεύτερο 45λεπτο που κυριάρχησε η Τότεναμ. Αυτή ήταν η 6η νίκη σε ισάριθμα ματς για τον Νορβηγό προπονητή, που έγινε ο πρώτος στην ιστορία της Γιουνάιτεντ, που καταφέρνει κάτι τέτοιο και πλέον οι «κόκκινοι διάβολοι» ισοβαθμούν με την Άρσεναλ στην 5η θέση με 41 βαθμούς και παραμένουν στο -6 από την 4άδα και την Τσέλσι.

Σε ό,τι αφορά την εικόνα του ματς, η Γιουνάιτεντ ήταν η καλύτερη ομάδα του γηπέδου στο πρώτο ημίχρονο χάνοντας καλές στιγμές με τον Λίνγκαρντ και τον Μαρσιάλ, ενώ σωστά δεν μέτρησε γκολ του Κέιν για οφσάιντ, αφού ο επιθετικός της Τότεναμ ήταν εκτεθειμένος από την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Τελικά, οι παίκτες του Σόλσκιερ βρήκαν το γκολ στο 44’, όταν με εξαιρετική μπαλιά του Πογκμπά, ο Ράσφορντ νίκησε την άμυνα της Τότεναμ και με εξαιρετικό πλασέ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γιορίς που απλά μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα ρεσιτάλ του Νταβίντ Ντε Χέα που απέδειξε γιατί θεωρείται από πολλούς ένας από τους καλύτερους τερματοφύλακες του κόσμου. Στο 48’ και το 50’ είπε «όχι» σε Κέιν και Ντέλε Άλι, με τον Γιορίς να απαντά στο 53’, στο 55’ και στο 62’ νικώντας τον Πογκμπά σε εξαιρετικές ευκαιρίες των «κόκκινων διαβόλων».

Από το 67’ όμως και μετά ο Ντε Χέα συνέχισε το δικό του σόου υψώνοντας τοίχος σε Ντέλε Άλι (δις), Αλντερβάιρελντ και Κέιν, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.