Ο Δήμος Λάρνακας, ανακοίνωσε σήμερα το πρόγραμμα των εκδηλώσεων για τον Κατακλυσμό.

 

ΕΞΕΔΡΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (ΚΕΝΤΡΙΚΗ)

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΜΑΙΟΥ
8:00 μ.μ. – 8:30 μ.μ.
ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΠΑΡΕΛΑΣΗ
Λαμβάνουν μέρος:
Μαζορέτες,
Φιλαρμονική Αστυνομικής Δύναμης Κύπρου,
Φιλαρμονική Δήμου Λάρνακας,
Πολιτιστικοί ομίλοι, χορευτικά συγκροτήματα,
Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας,
Πρόσκοποι, Ναυτοπρόσκοποι, Αεροπρόσκοποι,
Οδηγοί, Ναυτοδηγοί, Οδοιπόροι Αγάπης,
298ον Σύστημα Ναυτοπροσκόπων Ζήνων
Φιλαρμονική ΕΔΟΝ Περβολιών

8:30 μ.μ. – 8:50 μ.μ.
Τελετουργικό έναρξης
Κυπριακή μουσική με εναλλακτικά όργανα
με τον ΛΕΥΤΕΡΗ ΜΟΣΧΟΒΙΑ και την ομάδα του

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ
από τον Δήμαρχο Λάρνακας
κ. Ανδρέα Βύρα

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ
από τον Υπουργό Εσωτερικών
κ. Κωνσταντίνο Πετρίδη

8:55 μ.μ. – 9:25 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΒΑΣΙΛΙΤΖΙΑ
παρουσιάζει το πρόγραμμα
«Τα ερωτικά της Κύπρου»
Kαλλιτεχνική διεύθυνση: Αντώνης Λαζάρου
Συνθέσεις / διασκευές / ενορχηστρώσεις: Αδάμος Κατσαντώνης, Κούλης Θεοδώρου
Χοροδιδασκαλία: Ζαχαρίας Κερτεπενέ, Μαρία Δημητρίου
Διεύθυνση / διδασκαλία μουσικής: Δρ. Λουκία Λαζάρου

9:30 μ.μ. – 10:00 μ.μ.
Το Χορευτικό συγκρότημα ΑΡΑΔΙΠΠΟΣ – ΚΑΡΟΤΣΕΡΗΣ
παρουσιάζει το «Κυπριακό παραδοσιακό γλέντι»
με τραγούδι, χορό και τσιαττιστά
Τραγούδι: Μαρία Κοφού
Βιολί: Σπύρος Δημητρίου
Λαούτο: Γιώργος Λειβαδιώτης
Τσιαττιστά: Δημήτρης Τζιαμπάζης, Σάββας Δημητρίου, Βασίλης Βασιλακκάς, Αντώνης Νικολάου

10:05 μ.μ. – 00:00
Συναυλία με τον
Κύπριο τραγουδιστή
ΣΤΑΥΡΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
με τον μαέστρο Λάζαρο Παλάσκα

ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ

ΕΞΕΔΡΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (ΚΕΝΤΡΙΚΗ)

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΜΑΙΟΥ

7:30 μ.μ. – 8:30 μ.μ.
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΚΥΠΡΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ
Κατηγορίες: Μέχρι 16 χρονών και άνω των 16 χρονών
Βιολί: Μωυσής Παπαμωυσέως
Λαούτο: Γιώργος Λειβαδιώτης

8:35 μ.μ – 8:50 μ.μ.
Ο Λαογραφικός Όμιλος ΖΟΡΜΠΑΣ
παρουσιάζει ελληνικούς λαϊκούς χορούς
Χορογραφίες: Δημήτρης και Δέσπω Κόνσολου

8:55 μ.μ – 9:10 μ.μ.
Ο Λαογραφικός Όμιλος ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΣΕΚ
Λάρνακας – Αμμοχώστου
παρουσιάζει ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Σοφοκλής Χαραλαμπίδης

9:15 μ.μ – 9:45 μ.μ.
Η ΑΝΝΙΤΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΥΡΟΥΛΛΑΣ
και η ΈΛΕΝΑ ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
με το 7μελές τους σχήμα
σε ένα Αφιέρωμα στον Μάριο Tόκα
Κιθάρα: Δημήτρης Σουρουλλάς
Μπουζούκι / βιολί: Θεόδουλος Βακανάς
Ηλεκτρικό μπάσο: Μιχάλης Μιχαήλ
Κρουστά: Ανδρέας Ευστρατίου
Πιάνο / γενική επιμέλεια: Μάρα Φιλίππου

9:50 μ.μ. – 10:05 μ.μ.
Το Χορευτικό Συγκρότημα
ΚΙΜΩΝ Ξυλοτύμπου
παρουσιάζει κυπριακούς χορούς
Χοροδιδάσκαλος: Χριστάκης Κορυζής

10:10 μ.μ. – 10:50 μ.μ.
THE GODFATHER – Magic Beyond Illusion
Ο δημοφιλής Mentalist Χρίστος Σφηκουρής
γνωστός με το ψευδώνυμο “The Godfather” παρουσιάζει
«Μαγεία πέραν της Οφθαλμαπάτης»

10:55 μ.μ. – 11:10 μ.μ.
Ο Λαογραφικός Όμιλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΑΣΣΙΩΤΗΣ 1957
της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Άσσιας
παρουσιάζει κυπριακούς χορούς
Χοροδιδάσκαλοι: Παναγιωτης Κκουτής, Γιαννάκης Τσικουρής,
Χρίστος Χαραλάμπους
11:15 μ.μ. – 1:00 π.μ.
Συναυλία
ΚΩΣΤΑ ΜΑΚΕΔΟΝΑ και ΓΙΩΤΑΣ ΝΕΓΚΑ
με τη συνοδεία της ορχήστρας τους

Συμμετέχουν:
Κατερίνα Παράσχου, Ανδρέας Ελεσνιτσαλης

ΕΞΕΔΡΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (ΚΕΝΤΡΙΚΗ)

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΜΑΙΟΥ

7:00 μ.μ. – 11:00 μ.μ.
ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
ΚΥΠΡΙΑΚΩΝ ΠΟΙΗΜΑΤΩΝ,
ΕΡΩΤΙΚΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ &
ΤΣΙΑΤΤΙΣΜΑΤΩΝ
Βιολί: Μωυσής Παπαμωυσέως
Λαούτο: Γιώργος Λειβαδιώτης

11:05 μ.μ. – 11:20 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΑΝΤΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
παρουσιάζει λαϊκούς χορούς
Χορογραφίες: Άντρη Γεωργίου

11:25 μ.μ. – 11:40 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΒΡΑΚΟΦΟΡΟΙ
παρουσιάζει ένα ποικίλο χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Κώστας Ανδρέου και Μιράντα Προκοπίου

11:45 μ.μ. – 1:00 μ.μ.
Το παραδοσιακό μουσικό σχήμα ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΧΑΤΖΗΑΔΑΜΟΥ
παρουσιάζει παραδοσιακά, σμυρναίικα, ρεμπέτικα τραγούδια
και επιλογές από την πρόσφατη
δισκογραφική της δουλειά «Αρχάγγελος»
Τραγούδι: Βασιλική Χατζηαδάμου
Βιολί / καλλιτεχνικός υπεύθυνος: Παύλος Μιχαηλίδης
Βιολί: Παύλος Μιχαηλάς
Κιθάρα / μπουζούκι / ούτι: Παντελής Ιωνά
Λαούτο / ούτι: Ανδρέας Ανδρέου
Κανονάκι: Ηλίας Μαντικός
Κοντραμπάσο: Κώστας Χαλλούμας

ΕΞΕΔΡΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (ΚΕΝΤΡΙΚΗ)

ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΜΑΙΟΥ
7:30 μ.μ. – 8:30 μ.μ.
Διαγωνισμοί
ΑΥΛΟΥ – ΜΠΑΛΟΥ
Βιολί: Μωυσής Παπαμωυσέως
Λαούτο: Γιώργος Λειβαδιώτης

8:35 μ.μ. – 9:05 μ.μ.
Το Μουσικό Σχήμα του ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΑΠΠΟΥΡΑ
παρουσιάζει παραδοσιακά κυπριακά
και σμυρναίικα τραγούδια
Τραγούδι: Κυριάκος Μαππούρας
Βιολί: Μωυσής Παπαμωυσέως, Κατερίνα Παναγιώτου
Κρουστά: Μαρία Κραμβή
Μουσική επιμέλεια: Γιώργου Λειβαδιώτη

9:10 μ.μ. – 9:25 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΑΘΑΝΑΣΙΑ
παρουσιάζει λαϊκούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Γιώργος Θεοδούλου

9:30 μ.μ. – 10:00 μ.μ.
Ευχάριστο μουσικό πρόγραμμα
με την Κύπρια τραγουδίστρια
ΕΥΗ ΚΑΠΑΤΑΗ

10:05 μ.μ. – 10:35 μ.μ.
Το Μουσικό Σχήμα ΗΣΙΟΔΟΣ
παρουσιάζει σμυρναϊκά
και νησιώτικα τραγούδια
Ερμηνεία / λαούτο: Ευθύμιος Παπαδόπουλος
Ερμηνεία: Νάσια Τραχωνίτου
Σαντούρι: Βερόνικα Αλωνεύτου
Βιολί: Χαράλαμπος Τσόκκος
Πιάνο: Σταύρος Σταύρου

10:40 μ.μ. – 11:00 μ.μ.
Μουσικό πρόγραμμα
με τη ΣΤΑΛΩ ΠΑΤΣΙΑ

11:00 μ.μ. – 1:00 π.μ.
Συναυλία του
ΣΑΚΗ ΡΟΥΒΑ
με τη συνοδεία της ορχήστρας του

ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ

ΕΞΕΔΡΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (ΚΕΝΤΡΙΚΗ)

Τρίτη 29 ΜΑΙΟΥ

8:00 μ.μ. – 9:00 μ.μ.
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ
ΠΑΙΔΙΚΟΣ

9:05 μ.μ. – 9:20 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου
παρουσιάζει ελληνικούς λαϊκούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Παύλος Μιχαηλάς,
Λούκας Πάρτου, Δημήτρης Πιτσιλλής

9:25 μ.μ. – 9:45 μ.μ.
Το μουσικό σχήμα TRIPLE L.A.V.
σε ένα ευχάριστο μουσικό πρόγραμμα
Συντελεστές: Λευτέρης Τσιακούπης, Άννα Λοΐζου,
Βαλεντίνος Χαραλάμπους

9:50 μ.μ. – 10:05 μ.μ.
Ο Χορευτικός Όμιλος ΠΥΡΓΩΝ
παρουσιάζει ελληνικούς λαϊκούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Έλενα Σάββα, Γιώργος Καμηλάρης

10:10 μ.μ. – 00:00
Το Μουσικό Σχήμα του ΜΙΧΑΛΗ ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΗΛ
παρουσιάζει την πορεία του έντεχνου κυπριακού τραγουδιού
από τον Αχιλλέα Λυμπουρίδη,
στον Αρμάνδο Τζοζεφέν και τον Κωστή Κωστέα
Τραγούδι: Δήμητρα Χατζημιχαήλ
Επιλογή τραγουδιών / ενορχήστρωση: Μιχάλης Χατζημιχαήλ

ΕΞΕΔΡΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (ΚΕΝΤΡΙΚΗ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 30 ΜΑΙΟΥ

6:00 μ.μ. – 6:10 μ.μ.
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ από τον Δήμαρχο Λάρνακας
κ. Ανδρέα Βύρα

6:15 μ.μ. – 6:30 μ.μ.
Το Χορευτικό Συγκρότημα του
Πολιτιστικού Ομίλου ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ ΑΓΑΠΗΣ
παρουσιάζει κυπριακούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Χριστίνα Δημητρίου

6:35 μ.μ. – 7:15 μ.μ.
Το μουσικό σχήμα ΑΙΓΑΙΟΠΕΛΑΓΙΤΙΚΑ
παρουσιάζει κυπριακά και νησιώτικα τραγούδια
Βιολι: Ιωσήφ Πουλλής
Τραγούδι / βιολί: Βάσω Νικολή
Κιθάρα / τραγούδι: Ανδρέας Πιττίρης
Τουμπερλέκι: Ξενής Ξενή

7:20 μ.μ. – 7:50 μ.μ.
Το Μουσικό σχήμα Η ΑΝΑΤΟΛΗ
παρουσιάζει το μουσικό πρόγραμμα «Οι ρίζες μας»
με παραδοσιακά τραγούδια της Κύπρου
και τραγούδια Κυπρίων συνθετών
Τραγούδι: Ηλίας Κουλουμής, Πέτρος Κουλουμής, Μαρία Κουλουμή
Μουσική επιμέλεια: Ηλίας Κουλουμής

——————-

8:00 μ.μ. – 9:00 μ.μ.
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ
ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ

9:05 μ.μ. – 9:20 μ.μ.
Ο Λαογραφικός Πολιτιστικός Όμιλος ΤΡΙΔΑΤΑ Λιβαδιών
παρουσιάζει ένα κυπριακό χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Χρίστος Σιουκρής, Εμανουέλλα Σιέρκουλα

9:25 μ.μ. – 9:40 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ
Βορόκλινης και Συνοικισμού
παρουσιάζει κυπριακούς παραδοσιακούς χορούς
Χοροδιδάσκαλος: Μιχάλης Μιχαήλ

9:45 μ.μ. – 10:15 μ.μ.
Συναυλία με τον ΝΙΚΟ ΤΡΙΚΚΗ
και την ορχήστρα του

10:20 μ.μ. – 10:35 μ.μ.
Ο Χορευτικός Όμιλος ΑΓΚΑΛΗ Μακράσυκας
παρουσιάζει κυπριακούς παραδοσιακούς χορούς

10:40μ.μ. – 1:00 π.μ.
Συναυλία των ONIRAMA

ΕΞΕΔΡΑ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ Η ΝΙΚΗ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
Την εμφάνιση της Νίκης Νικολάου επιμελείται το κατάστημα «RIVA Boutique» (Οδός Ζήνωνος Πιερίδη 2, Πλατεία ΠΑΛΛΑΣ, Λάρνακα)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΜΑΙΟΥ

8:00 μ.μ. – 8:45 μ.μ.
ΠΑΡΕΛΑΣΗ

8:50 μ.μ. – 9:10 μ.μ.
Το Παιδικό Τμήμα του Χορευτικού Συγκροτήματος
ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΣΕΚ Λάρνακας – Αμμοχώστου
παρουσιάζει ελληνικούς και κυπριακούς παραδοσιακούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Δήμητρα Φωκά

9:15 μ.μ. – 9:35 μ.μ.
Η Σχολή Χορού DANCING ART της Λένα Θεοδώρου
παρουσιάζει σύγχρονο χορό, hip hop, break dance
και λατινοαμερικάνικους χορούς
Χορογραφίες: Λένα Θεοδώρου, Άντρια Χρίστου,
Κυριάκος Ανδρέου, Όλγα Πουπνόβα

9:40 μ.μ. – 10:00 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΠΕΡΚΑΛΛΟΣ
παρουσιάζει κυπριακούς χορούς του σήμερα
Χοροδιδάσκαλος: Μάριος Πατσιάς

10:05 μ.μ. – 10:35 μ.μ.
Ευχάριστο μουσικό πρόγραμμα
με τον Κύπριο τραγουδιστή
ΜΑΡΙΟ ΟΡΦΑΝΙΔΗ

ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ
ΕΞΕΔΡΑ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΜΑΙΟΥ
7:00 μ.μ. – 7:45 μ.μ.
Ο Ταχυδακτυλουργός JOHN BOX OF SURPRISES
παρουσιάζει μαγικά τρικς

7:50 μ.μ. – 8:10 μ.μ.
Η Σχολή Χορού BELLY DANCE ACADEMY
παρουσιάζει ανατολίτικους χορούς
Χοροδιδασκαλία: Βαλεντίνα Δημητρίου

8:15 μ.μ. – 8:35 μ.μ.
Ο Λαογραφικός Πολιτιστικός Όμιλος ΤΡΙΔΑΤΑ Λιβαδιών
παρουσιάζει ένα λαϊκό χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Μάριος Σιουκρής, Εμανουέλλα Σιέρκουλα
και Λευτέρης Σιουκρής

8:40 μ.μ. – 9:00 μ.μ.
Ο Χορευτικός Όμιλος ΠΥΡΓΩΝ
παρουσιάζει λαϊκούς και μοντέρνους χορούς
Χοροδιδασκαλία: Έλενα Σάββα, Γιώργος Καμηλάρης

9:05 μ.μ.– 9:25 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΒΑΣΙΛΙΤΖΙΑ
παρουσιάζει ελληνικούς λαϊκούς και μοντέρνους χορούς
Χοροδιδασκαλία: Έλενα Γεωργίου, Κάλια Χατζητοφή

9:30 μ.μ -9:50 μ.μ.
Το Χορευτικό Συγκρότημα ΔΙΓΕΝΗΣ Ορόκλινης
παρουσιάζει παραδοσιακούς ελληνικούς χορούς

9:55 μ.μ. – 10:15 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος Διεθνούς Αστυνομικού Συνδέσμου (Ι.P.A.)
Τοπικό Τμήμα Λάρνακας
παρουσιάζει ένα ποικίλο χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Γιώργος Θεοδούλου

10:20 μ.μ. – 10:40 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΚΑΡΟΤΣΕΡΗΣ Λάρνακας – Χοιροκιτίας
παρουσιάζει ελληνικούς λαϊκούς και παραδοσιακούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Αντώνης Αβραάμ

10:45 μ.μ. – 11:30 μ.μ.
Η ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΚΟΜΠΑΝΙΑ ΦΑ ΤΡΙΑΣ
παρουσιάζει τραγούδια από το ρεμπέτικο ρεπερτόριο
Τραγούδι: Άννα Μοσφίλη
Μπουζούκι: Μάριος Γεωργίου
Κιθάρα /φωνή: Χαράλαμπος Χαραλάμπους
ΕΞΕΔΡΑ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΜΑΙΟΥ

6:35 μ.μ. – 7:05 μ.μ.
Η Παιδική Σκηνή ΔΩΡΟΥ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗ
παρουσιάζει την παιδική μουσική παράσταση
«Ο Νικολάκης και η παρέα του στον Κατακλυσμό»

7:10 μ.μ. – 7:30 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΖΟΡΜΠΑΣ
παρουσιάζει ελληνικούς, λαϊκούς και λάτιν χορούς
Χορογραφίες: Δημήτρης και Δέσπω Κόνσολου

7:35 μ.μ. – 7:55 μ.μ.
Η Σχολή Χορού DANZANTE
παρουσιάζει ένα ποικίλο χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Αναστασία Ευαγγελίδου

8:00 μ.μ. – 8:20 μ.μ.
To Χορευτικό Συγκρότημα ΚΙΜΩΝ Ξυλοτύμπου
παρουσιάζει νησιώτικους χορούς
Χοροδιδασκαλία: Χριστάκης Κορυζής

8:25 μ.μ. – 8:45 μ.μ.
Ο Λαογραφικός Πολιτιστικός Όμιλος ΤΡΙΔΑΤΑ Λιβαδιών
παρουσιάζει μοντέρνους και λαϊκούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Μάριος Σιουκρής και Άννα Βουκή

8:50 μ.μ. – 9:10 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΜΑΡΙΑΝΝΑ
παρουσιάζει ένα ελληνικό λαϊκό χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Μαριάννα Σαββίδου

9:15 μ.μ. – 9:35 μ.μ.
Ο Χορευτικός Όμιλος ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ Αμμοχώστου
παρουσιάζει κυπριακό παραδοσιακό πρόγραμμα

9:40 μ.μ. – 10:00 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΑΘΑΝΑΣΙΑ
παρουσιάζει ένα ποικίλο χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Γιώργος Θεοδούλου, Θεόδουλος Θεοδούλου

10:05 μ.μ. – 10:25 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΑΘΑΝΑΣΙΑ
παρουσιάζει ένα ποικίλο χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Γιώργος Θεοδούλου

10:30 μ.μ. – 10:50 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΑΝΤΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
παρουσιάζει αποσπάσματα
από το μιούζικαλ ΜΑΜMΑ ΜΙΑ
Χοροδιδασκαλία: Άντρη Γεωργίου, Χρυστάλλα Κουρούγιαννη

10:55 μ.μ. – 11:15 μ.μ.
O Πολιτιστικός Όμιλος ΜΑΛΛΟΥΡΑ Αθηένου
παρουσιάζει μοντέρνους χορούς
Χοροδιδασκαλία: Ανδρέας Χατζηκυπριανού

ΕΞΕΔΡΑ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΜΑΙΟΥ

6:20 μ.μ. – 6:40 μ.μ.
Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ του Δήμου Λάρνακας
παρουσιάζει ένα ποικιλο ρεπερτόριο
Διεύθυνση: Δρ. Λουκία Λαζάρου

6:45 μ.μ. – 7:15 μ.μ.
Το Εργαστήριο Καλών Τεχνών ΑΝΔΑΝΩ
παρουσιάζει το μουσικοχορευτικό πρόγραμμα «Μουσικοί πίνακες»
Γενική ευθύνη: Ναταλία Ηλία
Χορογράφος: Γκαλίνα Μπρονιάκ

7:20 μ.μ. – 7:40 μ.μ.
Το STATE of DANCE Dance Studio παρουσιάζει
μοντέρνους και σύγχρονους χορούς
Χοροδιδασκαλία: Νικόλας Πλωμαρίτης, Κάκια Κοφτερού

7:45 μ.μ. – 8:05 μ.μ.
Η Χορωδία του Πολιτιστικού Ομίλου ΒΑΣΙΛΙΤΖΙΑ
παρουσιάζει ένα ποικίλο ρεπερτόριο με ελληνικά και άλλα τραγούδια
Διεύθυνση: Δρ. Λουκία Λαζάρου

8:10 μ.μ. – 8:30 μ.μ.
Χορευτικό πρόγραμμα από τον
Πολιτιστικό Όμιλο ΟΜΟΝΟΙΑ Αραδίππου
με κυπριακούς και λαϊκούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Παύλος Μιχαηλάς,
Λούκας Πάρτου, Δημήτρης Πιτσιλλής

8:35 μ.μ. – 8:55 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΕΛΥΣΩ
παρουσιάζει μοντέρνους χορούς
Γενική επιμέλεια: Άντρη Πανασέτη

9:00 μ.μ.– 9:20 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΛΙΒΑΔΙΩΝ
παρουσιάζει ένα ποικίλο πρόγραμμα
Γενική επιμέλεια: Άντρη Γεωργίου

9:25 μ.μ.– 9:45 μ.μ.
Ο Πολιτιστικός Όμιλος ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ Ορόκλινης και Συνοικισμού
παρουσιάζει ελληνικούς λαικούς χορούς και hip hop
Χοροδιδσκαλία: Γιάννης Μιχαήλ, Λήδα Βούρκα

9:50 μ.μ.– 10:10 μ.μ.
Το Κέντρο Χορού DANCE IS LIFE
παρουσιάζει μοντέρνους χορούς
Γενική επιμέλεια: Βαλεντίνος Τσάκκαρος

ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ

ΕΞΕΔΡΑ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

ΤΡΙΤΗ 29 ΜΑΙΟΥ

6:00 μ.μ. – 6:45 μ.μ.
Παράσταση «Ο σπόρος της ειρήνης»
από την Ομάδα ΚΟΥΚΛΟιστορίες

6:50 μ.μ. – 7:10 μ.μ.
Μουσικό πρόγραμμα με το
συγκρότημα ROCK ALL ROCK
Διδασκαλία: Μάριος Γαβριήλ

7:15 μ.μ. – 7:35 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΚΑΡΟΤΣΕΡΗΣ Αραδίππου – Αλεθρικού
παρουσιάζει ελληνικούς λαικούς και παραδοσιακούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Αντώνης Αβραάμ

7:40 μ.μ. – 8:00 μ.μ.
Η Χορευτική Ομάδα του ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
του Δήμου Λάρνακας παρουσιάζει το πρόγραμμα με τίτλο
«Πεντάγραμμο των λαϊκών τραγουδιστών του χθες και του σήμερα»
Χοροδιδασκαλία: Μιράντα Προκοπίου

8:05 μ.μ.-8:25 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΓΙΩΤΑ ΤΟΥΜΑΖΟΥ
παρουσιάζει ένα ποικίλο χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Γιώτα Τουμάζου

8:30 μ.μ. – 8:50 μ.μ.
Η Σχολή Χορού Η ΚΥΠΡΟΣ
παρουσιάζει κρητικούς παραδοσιακούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Μιράντα Προκοπίου και Κώστας Ανδρέου

8:55 μ.μ. – 9:15 μ.μ.
Το Χορευτικό Συγκρότημα ΠΟΕΔ Λάρνακας
παρουσιάζει χορούς Μακεδονίας
Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Πιτσιλλής

9:20 μ.μ. – 9:40 μ.μ.
Το ΚΕΝΤΡΟ ΝΕΟΤΗΤΑΣ Οδούς
παρουσιάζει ένα ποικίλο χορευτικό πρόγραμμα
Χοροδιδασκαλία: Έλενα Ανδρέου

9:45 μ.μ. – 10:30 μ.μ.
Η DNC CHARISMA BAND παρουσιάζει
τραγούδια άλλων εποχών
Τραγούδι: Νεφέλη Αντωνίου
Τραγούδι / Βιολί: Χρίστος Κασουλίδης
Κιθάρα: Δημήτρης Κωνσταντίνου
Πλήκτρα: Άννα Χατζηστάθη

ΕΞΕΔΡΑ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 30 ΜΑΙΟΥ

7:30 μ.μ. – 7:50 μ.μ.
Το Χορευτικό Συγκρότημα του
Πολιτιστικού Ομίλου ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ ΑΓΑΠΗΣ
παρουσιάζει κυπριακούς και ελληνικούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Χριστίνα Δημητρίου

7:55 μ.μ. – 8:15 μ.μ.
ANNA’S SCHOOL OF DANCE
παρουσιάζει μοντέρνους και λαϊκούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Άννα Βουκή

8:20 μ.μ. – 8:40 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΖΟΡΜΠΑΣ Κιτίου
παρουσιάζει ελληνικούς, λαϊκούς και λάτιν χορούς
Χορογραφίες: Δημήτρης και Δέσπω Κόνσολου

8:45 μ.μ. – 9:05 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΚΑΡΟΤΣΕΡΗΣ Λάρνακας – Αγίας Άννας
παρουσιάζει ελληνικούς λαικούς και παραδοσιακούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Αντώνης Αβραάμ

9:10 μ.μ. – 10:00 μ.μ.
Η ΦΑΝΗ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ και το 6μελές μουσικό της σχήμα
παρουσιάζουν λαϊκό και έντεχνο ρεπερτόριο

ΕΞΕΔΡΑ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΟΥ ΚΑΣΤΡΟΥ
ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΜΑΙΟΥ
8:30 μ.μ.
Το Θέατρο Σκιών του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
παρουσιάζει το έργο:
«Ο Καραγκιόζης τραγουδιστής»
{ΕΚΘΕΣΗ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ}

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΜΑΙΟΥ
8:30 μ.μ.
Το Θέατρο Σκιών του ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΠΑΦΙΟΥ
παρουσιάζει το έργο:
«O Καραγκιόζης και ο Γορίλλας»
{ΕΚΘΕΣΗ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ}

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΜΑΙΟΥ
8:10 μ.μ.
Το Θέατρο Σκιών του ΠΑΜΠΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
παρουσιάζει το έργο:
«Ο Ρε Αλέξης και η Σερήνη»
{ΕΚΘΕΣΗ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ}

ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΜΑΙΟΥ
8:30 μ.μ.
Το Θέατρο Σκιών του ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΦΙΟΥ
παρουσιάζει το έργο:
«O Καραγκιόζης ψήστης λουκουμάδων και όχι μονο»
{ΕΚΘΕΣΗ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ}

ΤΡΙΤΗ 29 ΜΑΙΟΥ
8:30 μ.μ.
Το Μουσείο – Εργαστήριο Θεάτρου Σκιών ΠΑΦΙΟΣ
παρουσιάζει το έργο:
«O Καραγκιόζης στο λούνα παρκ»
{ΕΚΘΕΣΗ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ}

ΕΞΕΔΡΑ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΟΥ ΚΑΣΤΡΟΥ
ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΙΔΙΟΥ
με την ευκαιρία της
1ης Ιουνίου, Παγκόσμιας Ημέρας του Παιδιού

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΜΑΙΟΥ

6:30 μ.μ.
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

από τον Δήμαρχο Λάρνακας κ. Ανδρέα Βύρα

την Πρόεδρο της Επιτροπής Προστασίας και Ευημερίας
του Παιδιού, Βουλευτή κα Σκεύη Κουκουμά

από την Πρόεδρο των Παιδοβουλευτών Λάρνακας
Κωνσταντίνα Ματθαίου

6:50 μ.μ. – 7:10 μ.μ
Η Χορευτική Ομάδα του ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
του Δήμου Λάρνακας παρουσιάζει κριτικούς χορούς
Χοροδιδασκαλία: Μιράντα Προκοπίου

7:15 μ.μ. – 7:40 μ.μ
Ανάγνωση παραμυθιού
«Η Χορωδία των ζώων»
από τον ηθοποιό ΛΟΥΚΑ ΛΟΥΚΑ

7:45 μ.μ. – 8:05 μ.μ.
Η Σχολή Χορού ΒΑΣΙΛΙΤΖΙΑ
παρουσιάζει λαϊκούς και μοντέρνους χορούς
Χοροδιδασκαλία: Έλενα Γεωργίου, Κάλια Χατζητοφή

8:10 μ.μ. – 9:00 μ.μ.
Το Θέατρο Σκιών του ΠΑΜΠΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
παρουσιάζει το έργο:
«Ο Ρε Αλέξης και η Σερήνη»
{ΕΚΘΕΣΗ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ}

Γωνιά ενδιαφερόντων, εργαστήρι ζωγραφικής

ΔΩΡΕΑΝ ΧΥΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΜΑΙΟΥ – ΤΡΙΤΗ 29 ΜΑΙΟΥ

1. Κάδρα
2. Καλαθάς
3. Τσιακούθκια
4. Σκαρπάρης
5. Χειρόμυλος
6. Φρουκάλια – τσέστοι
7. Σαρκές – ταπατζιές – ματσούκες – βούρκες
8. Πιθκιαύλι
9. Ξύλινες δημιουργίες
10. Κομπολόγια
11. Κωμοδρόμος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΣΑΒΒΑΤΟ 26 ΜΑΙΟΥ
ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
10:00 π.μ. – 1:00 μ.μ.
ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΜΑΙΟΥ
ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΝΩ – ΚΑΓΙΑΚ
7:00 π.μ.
ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΜΑΙΟΥ
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: OPTIMIST, LASER, GENERAL HANDICAP
10:00 π.μ. – 5:00 μ.μ.
ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΜΑΙΟΥ
ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BEACH VOLLEY
10:00 π.μ.
ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (ΦΟΙΝΙΚΟΥΔΕΣ)
ΧΟΡΗΓΟΣ: ΚΕΟ

ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΜΑΙΟΥ
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΛΙΤΖ
10:30 π.μ.
GOLDEN BAY BEACH HOTEL ΛΑΡΝΑΚΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΜΑΙΟΥ
ΣΚΑΦΟΙ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ
10:00 π.μ.
ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (ΦΟΙΝΙΚΟΥΔΕΣ)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥ 2018 ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΑΡΚΟΣ

Το σκηνικό της Κεντρικής Εξέδρας
είναι μια εικαστική παρέμβαση
του ζωγράφου
Ανδρέα Παρασκευά

Λάρνακα, 15 μέτρα Χ 5 μέτρα
ακρυλικό σε ξύλο
2015
λεπτομέρεια σκηνικού

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΔΗΜΟΣ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΥ:

ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΥΠΡΟΥ

ΧΟΡΗΓΟΣ:

ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

SEAFRONT STAGE (CENTRAL)
PROGRAMME PRESENTED BY: COSTAKIS CONSTANTINOU

FRIDAY 29 MAY

8:00 p.m. – 8:30 p.m.
OPENING PARADE
with the participation of:
Cheerleaders,
the Cyprus Police Band,
the Larnaka Municipal Band,
dancing groups, cultural societies,
the Larnaka Nautical Club,
Scouts, Girl Guides,
Marchers of Love,
and the Wind Band of EDON Pervolia

8:30 p.m. – 8:50 p.m.
Opening ceremony
Cypriot music with varied instruments
by LEFTERIS MOSCHOVIAS and his band

ADDRESS by the Mayor of Larnaka
Mr. Andreas Vyras

ADDRESS by the
Hon. Minister of Interior
Mr. Constantinos Petrides

8:55 p.m. – 9:25 p.m.
The Cultural Society VASILITZIA
presents the programme
«Love songs of Cyprus»
Artistic director: Antonis Lazarou
Orchestration / Arrangement / composition:
Adamos Katsantonis, Koulis Theodorou
Choreography: Zacharias Kertepenes, Maria Dimitriou
Director / music teacher: Dr Loukia Lazarou

9:30 p.m. – 10:00 p.m.
The Cultural Society ARADIPPOS – KAROTSERIS
presents the “Cyprus traditional feast”
with songs, dances and tsiattista
Vocals: Maria Kofou
Violin: Spyros Demetriou
Lute: Giorgos Livadiotis
Tsiattista: Dimitris Tziambazis, Savvas Dimitriou, Vasilis Vasilakkas, Antonis Nikolaou

10:05 p.m. – 00:00
Concert by the Cypriot singer
STAVROS KONSTANTINOU
and the maestro Lazaros Palaskas

FIREWORKS

SEAFRONT STAGE (CENTRAL)
SATURDAY 26 MAY

7:30 p.m. – 8:30 p.m.
CYPRIOT FOLK DANCING CONTEST
Categories: up to 16 years old and over the age of 16
Violin: Moysis Papamoyseos
Lute: Giorgos Livadiotis

8:35 p.m. – 8:50 p.m.
The Folklore Society ZORPAS
presents Greek popular dances
Choreography: Dimitris and Despo Konsolos

8:55 p.m. –9:10 p.m.
The Folklore Society ELEFTHERI of SEK
Larnaka – Famagusta presents Greek traditional dances
Choreography: Sophocles Charalambides

9:15 p.m. –9:45 p.m.
ANNITA KONSTANTINOU, DIMITRIS SOUROULLAS,
ELENA PAPAPANAGIOTOU and their music ensemble
present A tribute to Marios Tokas
Guitar: Dimitris Souroullas
Bouzouki / violin: Theodoulos Vakanas
Electric bass: Michalis Michail
Percussion: Andreas Efstratiou
Piano / supervision: Mara Filippou

9:50 p.m. – 10:05 p.m.
Cypriot dances performed
by the Dancing Group KIMON Xylotymbou
Choreography: Christakis Koryzis

10:10 p.m. – 10:50 p.m.
The GODFATHER –
Magic Beyond Illusion
The popular mentalist Christos Sfikouris
known under the stage name
“The Godfather” presents:
“Magic Beyond Illusion”

10:55 p.m. – 11:10 a.m.
The Folklore Society GRIGORIS ASSIOTIS 1957
of OMONIA Assia
presents Cypriot dances
Choreographers: Panagiotis Kkoutis,
Giannakis Tsikouris, Christos Charalambous

11:15 p.m. – 1:00 a.m.
Concert by the Greek singers
KOSTAS MAKEDONAS and GIOTA NEGKA
accompanied by their orchestra

Participating:
Katerina Paraschou, Andreas Elesnitsalis

SEAFRONT STAGE (CENTRAL)

SUNDAY 27 MAY

7:00 p.m. – 11:00 p.m.
CYPRIOT FOLK POETRY,
CYPRIOT LOVE SONG
AND TSIATTISTA CONTEST
Violin: Moysis Papamoyseos
Lute: Giorgos Livadiotis

11:05 p.m. – 11:20 p.m.
The Dancing School ANDRI GEORGIOU
presents Greek popular dances
Choreography: Andri Georgiou

11:25 p.m. – 11:40 p.m.
The Cultural Society VRAKOFOROI
presents a varied dancing programme
Choreography: Kostas Andreou and Miranta Prokopiou

11:45 p.m. – 1:00 a.m.
The traditional music ensemble of
VASILIKI CHATZIADAMOU
presents traditional, rembetic songs,
songs from Smyrna and from
her latest album “Archangellos”.
Vocals: Vasiliki Chatziadamou
Violin / artistic director: Pavlos Michailidis
Violin: Pavlos Michailas
Guitar / bouzouki / oud: Pantelis Iona
Lute / oud: Andreas Andreou
Qanun: Ilias Mantikos
Contrabass: Kostas Challoumas

SEAFRONT STAGE (CENTRAL)
MONDAY 28 MAY

7:30 p.m. – 8:30 p.m.
CYPRIOT FOLK SINGING and
SHEPHERD FLUTE CONTEST
Violin: Moysis Papamoyseos
Lute: Giorgos Livadiotis

8:35 p.m. – 9:05 p.m.
The Music Ensemble of KYRIAKOS MAPPOURAS
presents traditional songs from Cyprus and Asia Minor
Vocals: Kyriakos Mappouras
Violin: Moysis Papamoyseos, Katerina Panagiotou
Percussions: Maria Kramvi
Musical director: Giorgos Livadiotis

9:10 p.m. – 9:25 p.m.
The Cultural Society ATHANASIA
presents popular dances
Choreography: Giorgos Theodoulou

9:30 p.m. – 10:00 p.m.
A pleasant musical programme
with the Cypriot singer
EVI KAPATAI

10:05 p.m. – 10:35 p.m.
The music ensemble ISIODOS
presents Greek Ιslands songs
and songs from Asia minor
Vocals / lute: Efthymios Papadopoulos
Vocals: Nasia Trachonitou
Santouri: Veronika Aloneftou
Violin: Charalambos Tsokkos
Piano: Stavros Stavrou

10:40 p.m. – 11:00 p.m.
Musical programme by
STALO PATSIA

11:00 p.m. – 1:00 a.m.
Concert by
SAKIS ROUVAS
and his orchestra

FIREWORKS
SEAFRONT STAGE (CENTRAL)
TUESDAY 29 MAY

8:00 p.m. – 9:00 p.m.
GREEK SONG CONTEST, CHILDREN

9:05 p.m. – 9:20 p.m.
Greek popular dances by the
Cultural Group OMONIA Aradippou
Choreography: Pavlos Michailas,
Loukas Partou and Dimitris Pitsillis

9:25 p.m. – 9:45 p.m.
Entertaining moments with
the music ensemble TRIPLE L.A.V.
Participating: Lefteris Tsiakoupis,
Anna Loizou, Valentinos Charalampous

9:50 p.m. – 10:05 p.m.
The Dancing Society PYRGA
presents Greek popular dances
Choreography: Elena Savva, Giorgos Κamilaris

10:10 p.m. – 00:00
Musical journey through the history of the Cypriot song
(by the composers Achilleas Limbouridis, Armandos Josephin, Kostis Kosteas)
with the Music Ensemble of MICHALIS HATZIMICHAEL
Vocals: Dimitra Chatzimichael
Musical director: Michalis Chatzimichael

SEAFRONT STAGE (CENTRAL)
WEDNESDAY 30 MAY

6:00 p.m. – 6:10 p.m.
ADDRESS by the Mayor of Larnaka
Mr. Andreas Vyras

6:15 p.m. – 6:30 p.m.
The Dancing Group of the
Cultural Society SYNAPANTIMA AGAPIS
presents cypriot dances
Choreography: Christina Dirmitriou

6:35 p.m. – 7:15 p.m.
The music ensemble AIGAIOPELAGITIKA
presents Cypriot and Greek Islands songs
Violin: Iosif Poullis
Vocals / violin: Vaso Nikoli
Guitar / vocals: Andreas Pittiris
Toubeleki: Xenis Xeni

7:20 p.m. – 7:50 p.m.
The music ensemble ANATOLI
presents the musical programme “Our roots”
with traditional Cypriot songs
Vocals: Petros Kouloumis, Maria Kouloumi
Music director / vocals: Elias Kouloumis

———————————————–

8:00 p.m. – 9:00 p.m.
GREEK SONG CONTEST, AMATEURS

9:05 p.m. – 9:20 p.m.
The Dance Department of the
Folklore Society TRIDATA Livadia
presents Cypriot dances
Choreography: Christos Sioukris, Emanouella Sierkoula

9:25 p.m. – 9:40 p.m.
The Cultural Society NEA GENIA
Oroklini and Refugee Settlement
presents Cypriot traditional dances
Choreography: Michalis Michail

9:45 p.m. – 10:15 p.m.
Concert by NIKOS TRIKKIS
and his band

10:20 p.m. – 10:35 p.m.
The Dancing Society AGKALI Makrasyka
presents Cypriot traditional dances

10:40 p.m. – 1:00 a.m.
Concert by ONIRAMA

EUROPE SQUARE STAGE

PROGRAMME PRESENTED BY: NIKI NIKOLAOU
Clothes of Niki Nikolaou by «Riva Boutique» (Zenonos Pierides Str, Larnaka)

FRIDAY 25 MAY

8:00 p.m. – 8:45 p.m.
PARADE

8:50 p.m. – 9:10 p.m.
The Children’s Dancing Group
of the Folklore Society ELEFTHERI of SEK
Larnaka – Famagusta
presents Greek and Cypriot traditional dances
Choreography: Dimitra Foka

9:15 p.m. – 9:35 p.m.
The Dancing School DANCING ART of Lena Theodorou
presents a programme with hip hop, break dance and Latin-American dances
Choreography: Lena Theodorou, Andria Christou, Kyriakos Andreou,
Olga Poupnova

9:40 p.m. – 10:00 p.m.
The Dancing School PERKALLOS
presents Cypriot dances
Choreography: Marios Patsias

10:05 p.m. – 10:35 p.m.
A pleasant musical programme
with the Cypriot singer
MARIOS ORPHANIDES

FIREWORKS

EUROPE SQUARE STAGE

SATURDAY 26 MAY

7:00 p.m. – 7:45 p.m.
JOHN BOX OF SURPRISES
presents magical tricks

7:50 p.m. – 8:10 p.m.
The BELLY DANCE ACADEMY
presents oriental dances
Choreography: Valentina Dimitriou

8:15 p.m. – 8:35 p.m.
The Folklore Society TRIDATA Livadia
present popular dances
Choreography: Marios Sioukris, Emanouella Sierkoula
and Lefteris Sioukris

8:40 p.m. – 9:00 p.m.
The Dancing Society PYRGA
presents popular and modern dances
Choreography: Elena Savva, Giorgos Kamilaris

9:05 p.m. – 9:25 p.m.
The Dancing School VASILITZIA
presents Greek popular and modern dances
Choreography: Elena Georgiou, Kalia Chatzitofi

9:30 p.m. – 9:50 p.m.
The Dancing Ensemble DIGENIS Oroklinis
presents traditional greek dances

9:55 p.m. – 10:15 p.m.
The Cultural Society of the
INTERNATIONAL POLICE ASSOCIATION (I.P.A.)
Local Department of Larnaka
presents a varied dancing programme
Choreography: Giorgos Theodoulou

10:20 p.m. – 10:40 p.m
The Dancing School KAROTSERIS Larnaka – Chirokitia
presents Greek popular and traditional dances
Choreography: Antonis Avraam

10:45 p.m. – 11:30 p.m.
The music ensemble
REBETIKI KOMPANIA FA TRIAS
presents rebetik songs
Vocals: Anna Mosfili
Bouzouki: Marios Georgiou
Guitar / vocals: Charalambos Charalambous

EUROPE SQUARE STAGE

SUNDAY 27 MAY

6:35 p.m. – 7:05 p.m.
The Children’s Stage of DOROS KYRIAKIDES
presents the programme
“Nikolakis and his friends at the Kataklysmos Fair ”

7:10 p.m. – 7:30 p.m.
The Dancing School ZORPAS
presents Greek, popular and Latin American dances
Choreography: Demetris and Despo Consolos

7:35 p.m. – 7:55 p.m.
The Dancing School DANZANTE
presents a varied dancing programme
Choreography: Anastasia Evaggelidou

8:00 p.m. – 8:20 p.m.
Greek Islands dances performed
by the Dancing Group of KIMON Xylotymbou
Choreography: Christakis Koryzis

8:25 p.m. – 8:45 p.m.
The Folklore Society TRIDATA Livadia
presents modern and popular dances
Choreography: Marios Sioukris and Anna Vouki

8:50 p.m. – 9:10 p.m.
The Dancing School MARIANNA
presents a programme
with Greek popular dances
Choreography: Marianna Savvidou

9:15 p.m. – 9:35 p.m.
The Dancing Society of ANORTHOSIS Ammochostou
presents Cypriot traditional dances

9:40 p.m. – 10:00 p.m.
The Dancing School ATHANASIA
presents a varied dancing programme
Choreography: Giorgos Theodoulou, Theodoulos Theodoulou

10:05 p.m. – 10:25 p.m.
The Cultural Society ATHANASIA
presents a varied dancing programme
Choreography: Giorgos Theodoulou

10:30 p.m. – 10:50 p.m.
The Dancing School ANDRI GEORGIOU
presents fragments of the musical MAMMA MIA
Choreography: Andri Georgiou, Chrystalla Kourougianni

10:55 p.m. – 11:15 p.m.
The Cultural Society MALLOURA Athienou
presents modern dances
Choreography: Andreas Chatzikyprianou

EUROPE SQUARE STAGE
MONDAY 28 MAY

6:20 p.m. – 6:40 p.m.
The Larnaka Municipal CHILDREN’S CHOIR
presents a varied repertory
Director: Dr Loukia Lazarou

6:45 p.m. – 7:15 p.m.
The Fine Arts Workshop ANDANO
presents the programme “Musical paintings”
Supervisor: Natalia Elia
Choreography: Galina Broniak

7:20 p.m. – 7:40 p.m.
The STATE OF DANCE Dance Studio
presents modern dances
Choreography: Nikolas Plomaritis, Kakia Kofterou

7:45p.m. – 8:05 p.m.
The Choir of the Cultural Society VASILITZIA
presents a varied repertory
Director: Dr Loukia Lazarou

8:10 p.m. – 8:30 p.m.
Cypriot and popular dances by the
Cultural Society OMONIA Aradippou
Choreography: Pavlos Michaelas, Loukas Partou,
Dimitris Pitsillis

8:35 p.m. – 8:55 p.m.
The Dancing Society ELYSO
presents modern dances
Supervisor: Andri Panaseti

9:00 p.m. – 9:20 p.m.
The Cultural Society LIVADIA
presents a varied programme
Supervisor: Andri Georgiou

9:25 p.m. – 9:45 p.m.
The Cultural Society NEA GENIA
Oroklini and Refugee Settlement
presents Greek popular dances and hip hop
Choreography: Giannis Michael, Lida Vourka

9:50 p.m. – 10:10 p.m.
The Dancing Centre DANCE IS LIFE
presents contemporary dances
Supervisor: Valentinos Tsakkaros

FIREWORKS

EUROPE SQUARE STAGE

TUESDAY 29 MAY

6:00 p.m. – 6:45 p.m.
Children’s performance “The seed of Peace”
by the Group KOUKLOistories

6:50 p.m. – 7:10 p.m.
Musical programme by the band
ROCK ALL ROCK
Teacher: Marios Gavriel

7:15 p.m. – 7:35 p.m.
The Dancing School KAROTSERIS Aradippou – Alethriko
presents Greek popular and traditional dances
Choreography: Antonis Avraam

7:40 p.m. – 8:00 p.m.
The Dancing Group of the
Larnaka Municipal OPEN SCHOOL
presents the programme
“The pentagram of the
popular singers throughout the years”
Choreography: Miranta Prokopiou

8:05 p.m. – 8:25 p.m.
The Dancing Group GIOTA TOUMAZOU
presents a varied dancing programme
Choreography: Giota Toumazou

8:30 p.m. – 8:50 p.m.
The Dancing School KYPROS
presents Cretan traditional: dances
Choreography: Miranta Prokopiou, Kostas Andreou

8:55 p.m. – 9:15 p.m.
The Dancing Group of POED Larnaka
presents Macedonian dances
Choreography: Dimitris Pitsillis

9:20 p.m. – 9:40 p.m.
The YOUTH CENTRE Odou
presents a varied dancing programme
Choreography: Elena Andreou

9:45 p.m. – 10:30 p.m.
The DNC CHARISMA BAND
presents songs from yesterday
Vocals: Nefeli Antoniou
Vocals / violin: Christos Kasoulidis
Guitar: Dimitris Konstantinou
Keyboards: Anna Chatzistathi

EUROPE SQUARE STAGE

WEDNESDAY 30 MAY

7:30 p.m. – 7:50 p.m.
The Dancing Group of the
Cultural Society SYNAPANTIMA AGAPIS
presents Cypriot and Greek dances
Choreography: Christina Dirmitriou

7:55 p.m. – 8:15 p.m.
ANNA’S SCHOOL OF DANCE
presents modern and popular dances
Dance teacher: Anna Vouki

8:20 p.m. – 8:40 p.m.
The Dancing School ZORPAS Kiti
presents Greek, popular and Latin American dances
Choreography: Dimitris and Despo Konsolou

8:45 p.m. – 9:05 p.m.
The Dancing School KAROTSERIS Larnaka – Agia Anna
presents Greek popular and traditional dances
Choreography: Antonis Avraam

9:10 p.m. – 10:00 p.m.
A Greek music programme by
FANI STYLIANOU
and her music band

MEDIEVAL FORT STAGE

ADMISSION FREE

SHADOW THEATRE FESTIVAL

FRIDAY 25 MAY
8:30 p.m.
The Shadow Theatre of CHARALAMBOS CHARALAMBOUS
presents the play:
«Karagkiozis the singer»
{SHADOW FIGURE EXHIBITION}

SATURDAY 26 MAY
8:30 p.m.
The Shadow Theatre of CHRISTODOULOS ANTONIOU PAFIOS
presents the play:
«Karagkiozis and the Gorilla»
{SHADOW FIGURE EXHIBITION}

SUNDAY 27 MAY
8:10 p.m.
The Shadow Theatre of PAMBOS CHARALAMBOUS
presents the play:
«Re Alexis and Serini»
{SHADOW FIGURE EXHIBITION}

MONDAY 28 MAY
8:30 p.m.
The Shadow Theatre of GIANNIS PAFIOS
presents the play:
«Karagkiozis the cook of honey balls and other delights»
{SHADOW FIGURE EXHIBITION}

TUESDAY 29 MAY
8:30 p.m.
The Museum – Shadow Theatre Workshop PAFIOS
presents the play:
«Karagkiozis at the Luna Park»
{SHADOW FIGURE EXHIBITION}

MEDIEVAL FORT STAGE
CHILDREN’S FESTIVAL
οn the occasion of the
1st of June, World Children’s Day

PROGRAMME PRESENTED BY: PARASKEVI ANASTASIOU

SUNDAY 27 MAY
6:30 p.m.
ADDRESSES

by the Mayor of Larnaka Mr Andreas Vyras

by the Chairman of the Committee for the
Protection and Welfare of the Child,
Member of the House of Representantives
Mrs. Skevi Koukouma

by the President of the Larnaka House of
Representatives Youth Members
Konstantina Matthaiou

6:50 p.m. – 7:10 p.m.
The Dancing Group of the
Larnaka Municipal OPEN SCHOOL
presents Cretan dances
Choreography: Miranta Prokopiou

7:15 p.m. – 7:40 p.m.
Narration of the fairytale
«The Animal’s choir»
by the actor LOUKAS LOUKA

7:45p.m.– 8:05 p.m.
The Dancing School VASILITZIA
presents popular and modern dances
Choreography: Elena Georgiou, Kalia Chatzitofi

8:10 p.m. – 9:00 p.m.
The Shadow Theatre of PAMBOS CHARALAMBOUS
presents the play:
«Re Alexis and Serini»
{SHADOW FIGURE EXHIBITION}

Children’s corner with varied activities
Free juices for the children
KIOSKS AT THE EUROPE SQUARE

TRADITIONAL CYPRIOT CRAFTMANSHIP

FRIDAY 25 MAY – TUESDAY 29 MAY

1. Creation of paintings by the use of silkworm cocoons
2. Basket maker
3. Traditional knife maker
4. Shoe maker
5. Handmill
6. Flat basket maker
7. Traditional broom making
8. Shepherd flute maker
9. Wooden creations
10. Rosary maker
11. Blacksmith

PROGRAMME OF CONTESTS

SATURDAY 26 MAY
SWIMMING CONTESTS
10:00 a.m. – 1:00 p.m.
LARNAKA NAUTICAL CLUB

SUNDAY 27 MAY
CANOE – KAYAK RACES
7:00 a.m.
LARNAKA NAUTICAL CLUB

SUNDAY 27 MAY
SAILING RACES
CATEGORIES: OPTIMIST, LASER, GENERAL HANDICAP
10:00 a.m. – 5:00 p.m.
LARNAKA NAUTICAL CLUB

MONDAY 28 MAY
PANCYPRIAN BEACH VOLLEY CHAMPIONSHIP
10:00 a.m.
LARNAKA SEAFRONT (FINIKOUDES)
SPONSOR: KEO

MONDAY 28 MAY
CHESS BLITZ TOURNAMENT
10:30 a.m.
GOLDEN BAY BEACH HOTEL LARNAKA

MONDAY 28 MAY
OFFSHORE RACES
11:00 a.m.
LARNAKA SEAFRONT (FINIKOUDES)

PHOTOTOGRAPHER OF KATAKLYSMOS FAIR 2017
ANDREAS LARKOS

The Central Stage set
is an artistic intervention
by the painter
Andreas Paraskevas

Larnaka, 15 meters X 5 meters
acrylic on wood
2015
detail from the set

ORGANISED BY LARNAKA MUNICIPALITY

KATAKLYSMOS MEDIA SPONSOR:

CYPRUS BROADCASTING CORPORATION

SPONSOR:

CYPRUS TOURISM ORGANISATION

Μας έχεις Like στο Facebook ;