Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παύλος Κοντίδης

Στα 28 του χρόνια ο Παύλος Κοντίδης στέφθηκε το Σάββατο, στη Γαλλία Πρωταθλητής Ευρώπης, για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, ήταν ένας τίτλος που έλειπε από την χρυσή συλλογή του, στην οποία προστέθηκαν τον περασμένο Σεπτέμβριο ο τίτλος του Παγκόσμιου Πρωταθλητή και το Νο1 της Παγκόσμιας Κατάταξης των σκαφών τύπου Laser, ενώ πριν δεκατρείς μήνες είχε κερδίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο του Hyeres, για πρώτη φορά.

«Είναι μια πολύ μεγάλη επιτυχία που ήρθε μέσα από σκληρή δουλειά και ήταν απότοκο της βελτίωσης και της ανοδικής πορείας που σημειώνεται φέτος από αγώνα σε αγώνα» σημειώνει από τη Γαλλία ο Κοντίδης, ο οποίος έως τώρα ήταν δύο φορές χάλκινος σε Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (2017 και 2009).