Πρωταθλητής το ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ και πανηγυρίζει το 7ο σερί πρωτάθλημα και 28ο συνολικά στην ιστορία του. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν του Απόλλωνα με 3-0 και έγραψαν ιστορία καθώς γίνονται η πρώτη ομάδα στην Κύπρο που κατακτούν εφτά συνεχόμενα πρωταθλήματα.

Η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι  καθάρισε το ντέρμπι από το Α’ ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 14’ για το ΑΠΟΕΛ με σκόρερ τον Ντε Βινσέντι και δημιουργό τον Τάμαρι που με εκπληκτικό τρόπο πέρασε δύο αμυντικούς του Απόλλωνα και έδωσε τη μπαλιά στον Αργεντινό.

Από το 34’ ο Απόλλωνας έμεινε και με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Ρομπέρζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και δύο λεπτά αργότερα στο 36’ ο Μοράις διπλασίασε τα γκολ των γαλαζοκιτρίνων.  Το 3-0 έγινε στο 44’ με δυνατό σουτ του Νικόλα Ιωάννου εκτός περιοχής.

Με το ντέρμπι να είχε κριθεί από το Α’ ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη, όπου όμως και πάλι το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να κυριαρχεί. Είχε δύο δοκάρια με τον Γιάκολις και σπουδαίες ευκαιρίες με τους Μπέζιακ και Ντε Βινσέντι για να διευρύνει το σκορ.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Γιάκολις, Φακινέττι, Μοράις (86’ Αρτυματάς), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Νατέλ (63′ Μπέζιακ), Τάμαρι (82’ Βιντιγκάλ).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Γιούστε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Σακέτι (46′ Μπρου), Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο, Περέιρα (65′ Ψύχας), Παπουλής (46′ Σελίμοβιτς), Ζελάγια.