Πρώτη ήττα για το ΑΠΟΕΛ στην καλαθόσφαιρα

Την πρώτη φετινή του ήττα γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα, χάνοντας με 55-59 μέσα στο γήπεδό του από την ΕΘΑ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» υστέρησαν σαφέστατα από τις έως τώρα εμφανίσεις τους, ενώ δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Ρόμπερσον, που συνεχίζει την αποθεραπεία.

Ωστόσο, αυτό που μέτρησε περισσότερο στον αγώνα ήταν η άμυνα των «κιτρινόμαυρων», η οποία εξουδετέρωσε τον κορυφαίο παίκτη του ΑΠΟΕΛ, Βασίλη Κούννα (ο Ράσελ τον ακολουθούσε παντού), καθώς και το ότι στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο καθαρό μυαλό.

Γενικά ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση για εντός έδρας παιχνίδι, με μόλις 2/17 τρίποντα και 18 λάθη, ενώ η ΕΘΑ, που βρίσκεται σε ανοδική πορεία και πέτυχε την 4η νίκη της, αξιοποίησε περισσότερο τα δικά της πλεονεκτήματα.

Πιο συγκεντρωμένοι ήταν οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη περίοδο, αξιοποιώντας την κλειστή άμυνά τους και την περιφερειακή τους ευστοχία, με αποτέλεσμα να έχουν προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του (0-4, 8-4, 10-14). Αντίθετα, ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν στην καλή βραδιά του, έχοντας περιφερειακή αστοχία, η οποία συνεχίστηκε κα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το 13-19 για την ΕΘΑ στην πρώτη περίοδο έγινε 23-30 στο 16΄19΄΄, αφού το αγωνιστικό πλάνο των «κιτρινόμαυρων» λειτουργούσε εξαιρετικά.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αφυπνίστηκαν προς στιγμής και «χτυπώντας» μέσα στη ρακέτα, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην ελάχιστη τιμή της (29-30).

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια λίγο οι δυνατές άμυνες λίγο η αστοχία των παικτών, κράτησαν το σκορ σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε αρχικά σερί 9-0 και προσπέρασε με 32-30, και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, όποτε έβρισκαν στόχο. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ μόλις 12-9, που έφερε το ματς στο 41-39. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν πιο καθαρό μυαλό και καλύτερες επιλογές στις επιθέσεις τους, που τους έφερε να προηγούνται με 43-47 στο 33΄33΄΄.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της ΕΘΑ, η οποία οδήγησε τους γηπεδούχους σε αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» να ξεφύγουν για πρώτη φορά με 7 πόντους διαφορά στο σκορ στο 37΄40΄΄ (48-55).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προς στιγμήν επανήλθαν, μείωσαν σε 55-57 κι ενώ απέμεναν 57 δεύτερα. Ωστόσο, τίποτε δεν βγήκε στην επίθεση για τον ΑΠΟΕΛ, και από τη στιγμή που ο Ράσελ ευστόχησε σε δύο βολές στα 13 δεύτερα, τα πάντα τελείωσαν, με την ΕΘΑ να πανηγυρίζει μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 55-59.

Δεκάλεπτα: 13-19, 29-30, 41-39, 55-59.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος)
(19/25β., 15/30δ., 2/17τρ., 25-6ρ., 10ασ., 8κλ., 5κ., 18λ.): Έβανς 9, Νεοφύτου 2, Χάρισον 3, Σιζόπουλος 10 (2), Κούννας 9, Τατ 6, Τσουπ 16, Πέσιτς.

ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)
(10/11β., 17/35δ., 5/16τρ., 25-4ρ., 15ασ., 9κλ., 1κ., 18λ.): Κάιλς 10 (2), Ρος 11 (1), Αναστασιάδης, Ράσελ 13, Τόμιτς 9, Μασάμπα 5 (1), Κερκ 11 (1), Χρίστου.